Pegasus ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Pegasus Ve Vizyonu!

5.091görüntüleme
Mamuli
Mamuli 31 Temmuz 2019 11:29

Pegasus Flex, web ve acente kanalından, bilet satın alımı sırasında misafirlerimize sunduğumuz, satın alınan biletin cezasız ve sınırsız sayıda değiştirilebilmesini sağlayan üründür. Değiştirilen biletlerden yeni bilet, eski bilete göre daha yüksek ücretli ise aradaki ücret farkı ayrıca tahsil edilir.

Bu sizin verdiğiniz bilgi burada cezasız ve sınırsız sayıda değiştirilmesi diye belirtmişsiniz. Yeni biletin yüksek tutarın tahsilatına itirazım yok ancak …… Ben 26/10/2018 tarihinde İstanbul dan Adana'ya $EQC15 PNR kodu ile standart yani Flex ödemesiz bilet aldım ve daha sonrada dönüş için 28/10/2018 tarihine bu sefer csdzup PNR kodu ile Flex ödemesi yaparak bilet aldım. Fakat bir vefat olayı yaşadığımızdan dolayı belirtilen tarihlerde uçuşumu yapamadığımdan dolayı biletlerimi 25/10/2018 tarihinde açığa aldım. (Bizler Kabataş Erkek lisesi 1979 yılı mezunları olarak her sene 26-29 ekim tarihleri arasında Mersin'de buluşuyoruz.)

Bu seneki seyahatim için bilet almak istediğimde bu açığa alınan biletlerimi kullanamadım neden mi çünkü biletlerimi uçuş günü değil yirmi altısında açığa aldığımdan 1 gün için 1 senelik uçuş tarihi kısıtlamasına takılmışım. O zaman sizin bu Flex inizin (satın alınan biletin cezasız ve sınırsız sayıda değiştirilebilmesini sağlayan üründür) ne e yaradığını açıklamanızı istiyorum. Siz bana ilave ücret alarak ne sattınız.?

Kaldı ki yukarıda ki cümlede tarih kısıtlaması yok. Bir başka konu ise standart olarak almış olduğum bileti iptal ettiğim zaman 21.00 TL iade alırken size güvenip Flex adı altında ücret ödediğim bileti iptal ettirdiğimde sadece check-in bedeli ve vergi iadesi olarak 16.60 TL ödüyorsunuz yani vermiş olduğum Flex bedeli bile tarafıma geri ödenmiyor.

Vizyonunuz olarak "Yenilikçi, akılcı, ilkeli ve sorumlu yaklaşımımızla bölgemizde lider, ekonomik havayolu olmak". Diye belirtmişsiniz bunun neresi akılcılık neresi ilkeli olmak ve dahi neresinde sorumluluk var. Üç kuruşluk sorumluluğunuzun altında kaldınız.

Yoksa yenilik diye bu Flex uygulamasından mı söz etmiştiniz. Böyle uygulayacaksanız bırakın uygulamayın Hangi iş konusunda olursa olsun en büyük şirketler en küçük müşterisinin bile kendisinden daha büyük olduğunun farkına varabilen şirketlerdir.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler