sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Pegasus Uçuşu İptal Edip Paramı Vermedi

Halil Halil1 hafta önce

27 Mart 2020 İstanbul- İzmir PC-2202 uçuşuna NQDJ7Y PNR kodu ile 2 adet bilet aldım. Pandemi dolayısıyla uçuşum firma tarafından iptal edildi. Bilet ücretimle ilgili herhangi bir bilgilendirme yapmadılar. İnternetten araştırdığım kadarıyla Pandemi dolayısıyla iptal edilen uçuşların bilet ücret iadesi için firmaları zor durumda bırakmamak adına devlet tarafından firmalara 3 ay mühlet verildiğini öğrendim. Sonrasında Pegasus'un kişiye olarak bilgi mesajı değil de, sitesinde genel bir bilgilendirme yapıp bilet ücretlerinin 3 ay içerisinde tarafımıza iade edileceğini okudum. 3 aylık süreç dolmasına rağmen bilet ücretinin iadesi yapılmadı. 

Firma ile iletişime geçmek istediğimde en kısası 10 dakika olan müzik dinleme seanslarına tabi tutuldum. Bari ilk başta "Pandemiden dolayı çağrılarınıza geç cevap verebiliyoruz" demeleri yerine "İstek parçanız varsa onu çalalım, zaten çağrınızı cevaplamayacağız ama siz cevaplayacağız ümidiyle saf gibi rahat bir 10-15 dakika bekleyeceksiniz, hiç değilse öfkenizi biraz azaltırız " deseler. Ama düşünce sıfır firmada.

Şaka bir Yana koskoca firmalar Pandemi sebebiyle halkı böyle mağdur edip  kaçacaksa biz halk olarak ne yapalım?

Şikayet kaydı Pegasus nezdinde 4 gün önce oluşturdum ancak cevap vereceklerini pek sanmıyorum. Telefonu açsalar parayı helal etmeyeceğim ama onu yapmadıkları için buradan yazıyorum.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler