Pegasus Uçuşta Çantam Kayboldu

Hüseyin Hüseyin05 Nisan 16:14

24 Şubat 2020 tarihindeki PC2090 uçuş numaralı saat 14.15 İstanbul Sabiha GökçenAdana seferinde çantam kayboldu. 24 Şubat günü saat 12.00 -12.10 arası 1 numaralı kontuarda kadın görevliye check-in yaptırdım. Üzerinde pempe renk ile " everlast " yazan zemin siyah ve pembe bağcıkları olan çantamı içinde 250 gr X 2 sıvı kozmetik olduğu için bagaja vermek istedim. Çantamı uçuş kartımı alırken tartıya bıraktım ve 4.1 kg geldi ve yetkili bir etiket taktı. Adana'ya geldiğimde çantam bagajdan çıkmadı. Ben de 02098710 referans numarasıyla başvuruda bulundum ve çantamın bulunmasını istedim. 

Ben 25 Şubat 2020 sabahından itibaren kendi imkanlarımla gerek Sabiha Gökçen Havalimanı kayıp eşya bürosunu, gerek Pegasus Havayolları müdürlüğünü ve gerekse Adana Havalimanındaki ilgili büroları defalarca aradım ve çantanız henüz bulunamadı ama çalışmalarımız devam ediyor dendi. 4 Nisan 2020 tarihinde tarafıma gönderilen yazıda yasal süreç çerçevesinde rapor açılabileceğini ama rapor tutulma esnasında bagaj etiket beyanı sağlanamadığından talebimi olumlu yanıtlayamayacaklarını ve bagaj tazminatı ödeyemeyeceklerini bildirdiler. 

Siz de takdir edersiniz ki bagaj etiketi yapıştırmak kontuar görevlisinin yetkisindedir. Bu benim suçum değildir. Daha önce yaptığım 2 başvuruda sadece onlara verdiğim belirtilen gün ve saatteki kamera görüntülerinin incelenmesini rica ettim. Ama şikayetimi kapatmak için bunu bile yapmadılar ve öldü bitti ye getirmeye çalıştılar.

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler