Toplam çözüm sayısı
..
Pegasus ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
1 Destekçi

Pegasus Ücretsiz İade Denilerek Yanıltıldım!

141görüntüleme
Ece
Ece 16 Ocak 17:35

Pegasus Havayolları'ndan, korona pandemisi öncesinde alınmış Mart'ta ve Haziran'da gerçekleşecek uçuşlarım bulunuyordu. Pandemi yasaklarının başlaması ve uluslar arası uçuşların iptal edilmesiyle Pegasus her yerden biletlerin açığa alınabileceği ve Covid-19 sebebiyle iptal olan uçuşlarda 2 ay içerisinde kullanılmamış açığa alınmış biletlerin ücretsiz iadesinin yapılacağı söyleniyordu. Bu duyurular uygulama içerisinde ben biletlerime baktığımda ve iptal adımlarına geldiğimde de çıkıyordu. Bir müşteri olarak bu duyurulara güvendim ve biletlerimi açığa aldım.

Ancak Pegasus Havayolları ücretsiz iademi gerçekleştirmiyor. Kasım ayından beri şikayetlerime bilet açığa alındığında uçuş iptal edilmemişti deniyor ancak ben bileti açığa alırken uyarılarda bu ibare yer almıyordu yalnızca Covid-19 sebebiyle iptal olan seferler yazıyordu ve uçuşlarım Covid-19 sebebiyle iptal oldu. Pegasus apaçık bir şekilde müşterileri  yanıltmakta.

Covid-19 sebebiyle iptal olan uçuşlarıma toplamda 2.754 ₺ verdim ve şu an iade almaya çalıştığımda Pegasus Havayolları bana yalnızca 1.776 ₺ iade veriyor. Bütün uçuşlarım Covid*19 sebebiyle iptal oldu ve ben de pandemi sebebiyle biletlerimi iptal ettim. Pegasus Havayollarının 1.000 ₺ kesinti yapmasını gerektirecek bir durum bulunmamaktadır.

Yıllardır Pegasus kullanıyorum, her şeylerine anlayış göstermeye çalıştım ancak bu yapılan haksızlık ve kötü durumdan nemalanmaya çalışmak. Pegasus Havayolları'na güvendiğim için firma tarafından mağdur ediliyorum. Biletlerimin tam iadesinin yapılmasını talep ediyorum.

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler