Pegasus ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
1 Destekçi

Pegasus 'ta Bagaj Rezilliği ve Ödeme

668görüntüleme
Ömer
Ömer 26 Kasım 2020 11:15

 25 Kasım 2020 'de Grozni havalimanından saat 17:10’da kalkan UVG9ZL PNR numaralı uçuşum ile check-in yaparken ilave bagaj ücreti istendi. Biletim verilmesine rağmen bekletilip bagajım işleme alınmadı. M** isimli şahıs İçin bekletildim. Beni acente büronuz İçinde sisteme girerek bilgisayardan bakılarak benden 6000 ruble istendi. Ben Euro olduğunu söyledim,   olmaz ruble verin dediler. Sonra 100 Euro m**t adlı şahıs tarafından alınarak 2 adet 50 Euro çevrildi.

Daha sonra bu şahıs ödeme check-in yapılan yerde ödeme yapılacak dendi. Bu şahısla beraber check-in yapılan yere geldim 50 Euro üzerine ruble istendi olmadığını söyledim tl sordular bende 200 TL daha check-in yapan bayan verdim Acelem olduğu için geç kalacağım İçin makbuz verilmedi. Zaten beni beklettikleri için önemsemedim. Onlara bu parayı ödemeden Antalya için İstanbul’da ödeyebileceğimi söyledim. Kabul etmediler.

Saat 21:00 uçağım İçin bilet başvurusunda Sabiha Gökçen hava alanında ekstre bagaj tekrar istendi Grozni’den ayrılırken 50€ Ve 200 TL ödeme yaptığımı söyledim halde bana uçamayacağım söylediler zaten uçak saatleri sıkışık olduğundan mecbur olduğum İçin tekrar ödeme yaptım. Ben orada dış hatlar İçin 20 kilo bagaj hakkına sahip olmama rağmen bunu yapıyor, hem de ücreti Türkiye'de ödeyim dememe rağmen.

Bu yapılan art niyetin en kısa zamanda telefi edilmesini bana bilgi verilmesini, aksi halde gerekli yerlere başvuracağımı bildiririm. Özellikle bilet işlemlerini yapan ve para almak İçin bekleten adını bilmediğim yer personeli bayan ve m**t isimli yer personeliniz hakkında gerekli cevabınızı bekliyorum. Konu hakkında kamera kayıtlarının incelenip mağduriyetimin giderilmesini talep ediyorum. Sizler nasıl bir havayolu işletmeciliği yapıyorsunuz yazıklar olsun.

M**t isimli şahıs nasıl bir çalışanınız Türkçe de konuşuyor. Art niyetli Personeliniz Grozni için konuşuyorum insanları yanıltmak için elinden geleni yapıyorlar. Yazık sizin gibi firmaya yakışmadı hem de yurt dışında sırf bagajı iç hatlar uçuşuna verilecek ödeme için bekletildim. 

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler