Pegasus Pandemi Sürecindeki Biletin Kesintisiz İadesini Yapmıyor

Cansu Cansu16 Ekim 13:38

Pandemi dönemine denk gelen 20 Mart gidiş 22 Mart dönüş Berlin uçuşumu, Türkiye'de Corona vakası çıkınca, uçuş iptali riski dolayısıyla biletimi iade almak istemiştim ancak 12 Mart tarihinde müşteri hizmetlerinden kesintisiz iade hakkımın olmadığı, sadece ücretsiz değişiklik/açığa alma hakkımın olduğu belirtildi. Dolayısıyla biletimi açığa aldım. Gerçekten uçuşlar iptal oldu ve gerçekleşmedi. Biletini açığa almayıp uçuşu iptal olanlara kesintisiz iade yapıldığını öğrendim. Ancak şu an benim sadece vergileri iade olarak alabileceğim belirtiliyor. Kasımda da vizem bitecek ve vize süreçleri zaten kapalı. Eğer bileti açığa almayıp bekleseydim iade alabilecekmişim (bu bilgi açığa aldığım dönemde asla paylaşılmadı). Bu şekilde mağdur olan çok sayıda insan var. Aynı şekilde açık bilet yapıp mağdur olduğum bir tane daha yurt dışı biletim var. Haksızlığın giderilmesini ve iki biletim için de kesintisiz iade alabilmeyi istiyorum.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
  • 2Yorum
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Özgen 17 Ekim 09:16  

    Ne acıdır ki koskoca Sabancı holding bünyesindeki Pegasus müşterilerinin parasına göz dikmiş ve hizmet vermediği halde bile ücret almaya kalkmıştır. Cevap verme tenezzülünde bile bulunmayan bu firmayı Tüketici Hakem Heyetine vermek şart oldu.

  • profile-icon Özgen 17 Ekim 09:14  

    Bende aynı şekilde pandemiden dolayı Almanya uçuşumu açığa aldırdım ve şu an öğretmen olmam ve Almanya'nın Türk vatandaşlarını ülkelerine almama kararı sonrası iptal talebinde bulundum fakat bilet ücretinin ancak yarısının iadesinin yapılacağı söylen

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler