Pegasus Pandemi Dönemi Bilet İadesi

Feyza Feyza22 Ekim 10:31

Nisan ayı için Hollanda gidiş dönüş aldığım biletlerimizi pandemi sürecinde açığa aldım. Çağrı merkezleriyle yaptığım iki görüşmede de karşılıklı uçuşlar açıldıktan iki ay sonrasında kesintisiz iade hakkım olduğu beyan edildi. Bir yıl açıkta kaldıktan sonra pandemi bitmezse ne olacak dedim bana verilen bilgi biletlerimin yanmayacağı ve kesintisiz iade alabileceğim teyit edildi. 

Geçtiğimiz günlerde iade konusunda talepte bulundum belki süreç değişmiştir diyerek. Bana yapılan geri bildirimde kesintisiz iade hakkım olmayacağı oldu! Kendi duyurularını gazetelerde çıkan yayınları attım ve hakkımın olduğunu yazdım. Hala geri bildirim yapılmadı. İllaki sorun çözümü için Ali Sabancı'ya mı ulaşmamız gerek? 6 kişi gidiş dönüş paramın üstüne yatmaya çalışılmasını kınıyorum. 

Üstelik yolculuk yapacaklardan bir yakınımda vefat etti bu süreçte onun bile iadesi için dönmediler. İhtarname çekerek hukuki yollara başvurmak için süreç başlatıyorum şu an. Bu sayfalardaki şikayetleri dikkate alıyorlarsa kayıt numaramı da vereyim 02991419 ve 02991312.

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler