Pegasus Ödenmeyen İade Bilet Fiyaskosu

Fatih Fatih17 Eylül 20:18

Pegasus'tan 16 Ocak 2020 tarihinde nisan ayı için İzmir-İstanbul uçuşu satın aldık. İstanbul üzerinden de yurt dışı uçuşum bulunuyordu (farklı bir firmadan) fakat pandemi kaynaklı uçuşların iptal olmasından dolayı tüm uçuşlarımızı iptal ettik ve para iadesi yapılmasını istedik. Firma da bize ücret iadelerinin uçuşlar tekrar başladıktan 2 ay sonra yapılacağı bilgisini verdi. Peki deyip beklemeye başladık.

Uçuşların haziran ayında başlaması sonrası ödememizin ağustos ayında yapılacağını düşünüyorduk. Fakat, eylül ayı olmasına rağmen ödememiz hala yapılmadı. Bu süre zarfında müşteri hizmetlerini aradık ve yurt içi uçuşlarının ödemelerinin 5 Ağustos tarihinde başladığını ve bir hata olduğunu söylediler ve 19 ağustosta ödemenin yapılması için talep oluşturduk. 72 saat içerisinde dönüş yapılacağı bilgisi verildi ve yeniden beklemeye başladık. Üzerinden 1 hafta geçmesine rağmen bu süre zarfında Pegasus yetkililerinden ne bir mail ne de bizi arayıp durumla ilgili bilgi verdiler. Tekrar müşteri hizmetlerini aradığımızda bize "ilgili birime mail attıklarını ve dönüş yapacaklarını" iletti.

Bunun üzerine bugüne kadar çeşitli aralıklarla Pegasus müşteri hizmetlerini aradık ve her seferinde belki telefonu kapatırız umuduyla 10 dakika telefonda beklettiler ve tek söyledikleri ilgili birime mail atıyoruz durumunuz çözülecektir diye bilgi verildi.

Bugüne kader tüm yaptığımız görüşmelerde net bir cevap alamadığımız gibi ücretimizi de iade olarak alamadık.

Yurt dışı uçuşumuz farklı firmadan ve bu ödediğimiz ücretin 6-7 katı olmasına rağmen ücretin tamamının direk iadesi yapıldı zamanı geldiğinde.

Ödemenin acilen yapılmasını talep ediyoruz aksi takdirde adli mercilere başvuracağız.

empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler