Pegasus Müşteri Hizmetleri Ve Tarih - Saat Yanıltması

Seher Seher27 Ocak 15:57

24 Ocak tarihine arkadaşım ile aldığımız İstanbul - Adana biletini bütünleme tarihinin haber verilmeden değiştirilmesi sonucu biletimizi 27 Ocak tarihine almak zorunda kaldık. Müşteri hizmetlerini arayıp durumu açıkladık ve Pazartesiyi Salıya bağlayan gece diye vurguladık. Arkadaşım ilk defa uçak bileti alıyor ve görevlinin bize anlattığı gibi değiştiriyor. (değişim ücreti adı altında bir bilet parası daha ödüyoruz). Sonra Pazar akşamı telefonuma gelen uçuşunuza 5 saat 13 dakika kalmıştır mesajı ile şok oluyorum.

Bize anlatıldığı şekli ile yapıyoruz ama Pazarı Pazartesiye bağlanan geceye bilet almış bulunuyoruz. Arıyoruz tekrar açıklıyoruz durumu (onlarca kişi ile görüşüyoruz) durumunuz incelenecek, ses kaydı dinlenecek size döneceğiz deniliyor. Israrla aramaya devam ediyoruz, görevli bize diyor ki üstlerimle konuştuk değerlendirildi.

İki tarafta hatalı değil size yardımcı olmaya çalışacağız ancak şu an mesai saatleri dışında olduğumuz için sizi yarın 13.00'a kadar arayacağız deniyor. Ertesi gün arıyorum, daha çözümlenmedi akşama kadar dönülecek diyor, ısrarla arıyorum ve siz hatalısınız müşteri hizmetlerinin hatası yok deniyor. Diyecek çok söz var ama şu saatten sonra hiçbir beklentim yok çünkü yaparız ederiz deyip geçiştirip para almak tek yaptıkları şey.

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler