Pegasus ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Pegasus Kontuar Çalışanlarının Kuyruk Dışı Müşterilere Bilet Düzenlemeleri

588görüntüleme
Mehmet
Mehmet 25 Ekim 2020 14:58

Eşim, Annesi ve kardeşine Pegasus Havayollarının 25.10.2020 tarih ve PC 2190 sayılı uçuşuna TXNPD1 txnkjn TXMW22 PNR kodlu bilet aldım. Buradan itibaren eşimin şikayetini anlatıyorum."Havalimanına bir en az bir saat önce gelmemize rağmen bilet düzenleyici personel sayısının yetersiz olması dolayısıyla kuyruk uzundu. 

Bu arada önümüze biri geçmeye çalıştı. Kuyruğun sonuna gitmelerini istedim. Ancak çıkış yapılan yerden giren bu kişilere adının o*** olduğunu söyleyen kontuar görevlisi önümüze geçen kişilerin "silah teslimi yaptıklarını söyleyerek " biletleri düzenlendikten sonra kontuar kapandı diyerek bize bilet düzenlemediler. Havaalanı kamera kayıtlarından bu görülebilir. 

Kardeşim biletleri fark ödemeye gittiği sırada biz kontuar önünde bekledik, Uçak biletlerimiz ise sadece vergileri düşüldükten sonra 142 TL *3 = 426 TL farkla Hem 2 saat zaman kaybı hem de para kaybına uğrayarak 2192 sefer numaralı uçağa biletleri değiştiren kardeşim yanımıza geldiğinde adının s**** olduğunu söyleyen kontuar görevlisi kadın dalga geçer gibi yeniden sıraya girmemizi istedi. 

o*** Beyde biletinizi iptal ederim uçağa almam dedi. Sarhoş değildik bulaşıcı hastalığımız olduğu yönde bir kayıt yoktu bir daha sözlerini tekrarlamasını kayda alacağımı söyledim sustu. Kontuar görevliniz nasıl olsa bir yolculuk için 3 yolcuya 2 şer bilet aldırdım bir de beni şikayet için 888 li numarayı arayıp dakikası 1,5 TL den şirketime paramı kazandırayım diye düşünüyor?  

Kontuar görevliniz ozan beyin kendilerine biat etmeyen yolcuyu uçağa almama gibi bir yetkisi var mı. Pegasus olarak Siz bu yetkiyi verdiyseniz sizi denetleyen bir Devlet kuruluşu yok mu?. Hem suçlu hem güçlü olmak böyle bir şey sanırım. Kontuar görevlileri insanların sabrını zorlayarak kendileriyle kavga etmemizi mi istiyorlar amaçlarına ulaşamadılar. 

Önümüze yolcu geçirerek bize para ve zaman kaybı yaşatan çalışanlarınız hakkında gerekli işlemin yapılmasını ve haksız yere tahsil ettiğiniz 426 TL nin tarafıma 10 gün içinde iade edilmemesi durumunda Sivil Havacılık Genel müdürlüğüne şikayette bulunacağımın bilinmesini isterim.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler