sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Pegasus İptal Ettikleri Uçuş Sonrası Bir De Yanlış Bilet Sattılar!

Onur Onur07 Ekim 10:12

Pegasus'tan İstanbul Havalimanından İzmir'e gidiş dönüş 2 kişilik bir bilet almıştım. Dönüş tarihimiz 9 eylüldü fakat 1 hafta kala uçuşumuz iptal oldu. Müşteri hizmetlerini arayıp başka uçuş sorduğumda bu tarihte 20:55'e İstanbul Havalimanına uçuş olduğunu söyledi ve iptal etmek yerine değişilik yaptım. 

Değişiklik sonrası durumu bildiren bir mail veya SMS de almadık. Uçuştan 1 veya 2 gün önce uçuşumuzun durumunu PNR ile sorguladığımda uçuşumuzda değişiklik yoktu ve sorun görülmedi. Uçuş günü geldi havalimanına gittik valizleri verdik biletimizi aldık ve uçuş monitörün de hangi gate'e gideceğimize bakarken gördük ki, İstanbul Havalimanı değil Sabiha Gökçen havalimanına gidiyoruz!  

Nasıl olabilir diye düşünürken Müşteri hizmetlerini aradım, fakat yapılabilecek bir şey olmadığını ilgili ekibe yönlendirip acil olduğunu uçuşunuza kadar sizi aratacağım dedi. Fakat umursamadığı cevaplarından o kadar belliydi ki. Tabi ki arayan da olmadı. Akşam 8de İzmir de kalacak yerimiz de olmadığı için uçağa mecburen bindik. Dönüşümüzde konuyu müşteri hizmetlerine ilettiğim de, önce 10 gün ses kaydını dinlesinler diye bekledik dinlediler hak verdiler, ama üzgünüz diye mail attılar. Bilet iademi öncelikle talep ettim fakat yine bir gün müşteri hizmetleri ile görüştüğümde iade etmeyebilir uçağı kullanmışsınız dedi, mecbur bindik 10 gün havalimanında yatıp siz sen kaydı dinleyip hak verin diye bekleyecek halimiz yoktu. 

Beklesek otel masrafını da karşılamazdınız! Ben ücret farkını evime yakın olsun diye daha pahalı bilet satın almışken siz zaten daha ucuz bir bileti bana veriyorsunuz en basiti bilet farkını bile vermiyorsunuz ki yarattığınız mağduriyetten dolayı fazlasını yapıp ilgilenmeniz lazım! Aynı kişi ile konuşurken harcamanızı gösteren taksi fişi gibi bir şey varsa onu verebilirler dedi ama ben taksiden fiş almadım ki. Normal de taksiye binip fiş alan kaç kişi var? O akşam müşteri hizmetlerini aradığımda en azından böyle bir bilgi verse dikkat ederiz bizde. 

Kimsenin almadığını bildikleri halde sadece bu durumdan yırtmak için bu yola başvuruyorlar. Görüştüğüm bu müşteri hizmetleri fişim yok dediğim de ikametgah olan adresinize km hesaplanabilir demişti onu da önerdim ona da olumsuz yanıt alıyorum. Yaklaşık 70 km mesafe evimle Sabiha Gökçen arasında. Yarattıkları maddi manevi işin sorumluluğunu almıyorlar ve ilgilenmiyorlar bile! Ne bilet iadesi yapıyorlar ne taksi masrafını ödüyorlar ne de iki Havalimanı arasında ki farkı ödüyorlar! Kendi yaptığınız yanlışların sorumluluğunu alın.

empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler