11 Ağustos
#12413189

Pegasus Hizmet Yoksa Ödemede Alma!

20 Temmuz 2019 tarihinde Ankara-Bodrum hattına 2 kişilik bilet aldım. 20 gün sonra biletimi iptal etmek istediğimi ifade ettim. 463,98 TL'lik tutarın 179 TL'sini geri ödeyebileceklerini söylediler. 270 TL'lik kesintinin 190 TL'sini işlem iptal ücreti (o tamam), 40 TL benzin harcı ve 40 TL havaalanı kullanım hacıymış.


Alınmayan bir hizmettin ücreti nasıl kesilebilir. Benim durumumdaki herkesin bu anlamsız kesintilerden kaynaklanan mağduriyetinin giderilmesi için gereken düzenlemelerin yapılmasını talep ediyorum. Hizmet yoksa ödemede alınmamalı diye düşünüyorum.

Ayse Ayse 1.161 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ayse19 Ağustos

    Uçuşlarımızda dinamik fiyatlandırmaya bağlı olarak farklı ücret kategorileri ve her ücrete ait farklı iptal ve değişiklik kuralları uygulanmaktadır. Başvurunuza istinaden, gerekli incelemeler sağlanmış olup biletinizi acente (ets flight) aracılığıyla satın almış olduğunuz tespit edilmiştir. İade talebiniz hakkında acentenizle görüşmeniz gerektiğini bilgilerinize sunarız. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz. Diye cevap yazmışlar. Sadece gülüyorum. Çünkü ben zaten aracı firma olan ets ile görüştüm. Bu ücretleri Pegasus'un aldığını ve bir şey yapamayacaklarını ifade ettiler. Herkes birbirine top atıyor. Olan müşteriye oluyor. Yani çözüm yok

Ziyaretçi Yorumları