sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Pegasus Covid Nedeniyle İptal Olan Uçuş İadesi!

Sercan Sercan07 Ekim 18:28

PNR no:FD2B49 (İstanbul Sabiha Gökçen- Roma- Fiumicino gidiş dönüş ) biletimizin açığa alma işleminin hemen ardından tüm dünyada uçuş yasakları başlamıştır ve ağustos ayının sonuna kadar uçaklar kalkmamıştır. Uçuşumuzun olduğu günlerde de Türkiye genelinde içişleri bakanlığı tarafından sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmıştır. 

Havayolu ile seyahat eden yolcuların haklarına dair yönetmelik (SHY-yolcu) geçici madde-1(2) : "yolcu, açığa alınıp kullanılmayan biletin iadesini uçuş yasakları kalktıktan sonraki iki ayın sonrasında hava taşıma işletmesinden alabilir." maddesi bulunmaktadır. Yasaların açıkça belirttiği halde şirket, biletimizi kesintisiz iade etmemektedir. Gerekçe olarak da biletimizi yurt dışı uçuşların yasak ve kalkmayacağı belli olmasına rağmen uçuştan önce açığa almamızı gösteriyorlar.

Mağduriyetimizi giderilmesi ve biletimizin kesintisiz iadesinin gerçekleştirilmesini talep ediyorum. Olan uçuşumuz Covid-19 virüsünün dünyada hızla yayıldığını gördüğümüzde, Pegasus' un Covid-19 dolayısıyla ücretsiz bilet açığa alma hakkını kullanarak biletimizi açığa aldık açığa alma işleminin hemen ardından tüm dünyada uçuş yasakları başlamıştır ve temmuz ayına kadar uçaklar kalkmamıştır.

Uçuşumuzun olduğu günlerde de Türkiye genelinde içişleri bakanlığı tarafından sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmıştır. Havayolu ile seyahat eden yolcuların haklarına dair yönetmelik (SHY-yolcu) geçici madde-1(2) : "yolcu, açığa alınıp kullanılmayan biletin iadesini uçuş yasakları kalktıktan sonraki iki ayın sonrasında hava taşıma işletmesinden alabilir." maddesi bulunmaktadır.

Yasaların açıkça belirttiği halde şirket, biletimizi kesintisiz iade etmemektedir. Gerekçe olarak da biletimizi yasaklar gelmeden açığa almamızı gösteriyorlar. Mağduriyetimizi giderilmesi ve biletimizin kesintisiz iadesinin gerçekleştirilmesini talep ediyorum.

empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler