Pegasus Bilet İptali Sıkıntısı

Birsel Birsel16 Şubat 00:51

Nisan ayının ilk haftası için gidiş dönüş aldığım İzmir-istanbul biletlerini İstanbul'daki organizasyon iptal olduğu için uçuşumu iptal etmek amacı ile sizi aradım. Abartısız ve yalansız olarak aramaya başladıktan 4.gün sonra nihayet bir çalışan karşıma çıktı. Konuştuk. Neyse bu telefon ile müşteri temsilciliğine ulaşmak apayrı bir sorun. :) Benim problemim ve şikayetim şu yönde; yaklaşık bir buçuk ay sonra gerçekleşecek olan seyahat planım iptal oldu ve ben biletlerimi iade edip bedelinin geri ödenmesini istedim.210 Tl bedel ile aldığım biletlerin iade bedelinin ancak 40 Tl olacağını söylediler. Neden nasıl yani diye sorduğumda şirket politikası böyle cevabını aldım.

Sayın yönetici, idareci ben yaklaşık bir buçuk ay sonraki uçuşumun iptali ile bilet bedelinin iadesini istiyorum. Uçuşuma 12 ya da 24 saat kala olsa tamam kabul haklısınız. Çünkü, bir koltukta olsa, zararınıza neden olabilirim. AMA bir buçuk ay sonraki uçuşun iptal edilen koltuğu elli kere yok satarsınız. Bu  nasıl bir ticaret anlayışı? 

Toptan alış bedeli 50-60 krş. olan ve 5 Tl karşılığında uçuş sırasında yolculara satışı yapılan şu ayrıca gayri ahlaki bir hal. Sanırım nisan ayındaki bu uçuşumdan sonra firmanızı bu politikanızdan dolayı tercih etmeyip T*** ilk tercihim olacak.

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler