Pegasus Havayolları Rötar Ve Kayıp Bagajım!

Emine A. |

20.06.2014'te Lviv - İstanbul - İzmir uçuşum vardı. Lviv havaalanında uçuşun 12 saat ertelendiğini öğrendik. Uçağımız 21.06 04:00'da hareket etti. Rötardan sonra 5:50 de İstanbul'da idik ve benim İzmir uçağımı 06:20'ye vermişler, yetiştim ama valizim gelmedi sonraki uçakla valizimin 1 tanesini gönderdiler diğerini Adana'ya göndermişler. Hiçbir şekilde ben valizimin nerede olduğunu öğrenene kadar yetkililer ilgilenmedi benle.

O valiz benim için elzemdi. Ben uşakta yaşıyorum doğal olarak İzmir'de beklemek benim ve ailem için sıkıntıydı. Daha sonra arayıp ısrar ettim diye Adana'dan ilk uçakla İzmir'e valizim gönderildi fakat o uçakta yaklaşık 2 saat rötar yaptı. Mağduriyetimin giderilmesini istiyorum. Pegasus Havayolları'na ulaşmadım çünkü özür mesajı değil çözüm istiyorum.

Etiketler :

Personel Davranışı Kayıp / Hasarlı Bagaj Uçuş Rötar Çağrı Merkezi Erişim

Şikayet İle İlgili Görüşmeler

  • Emine A.
    03 Temmuz
    01:29

    Başıma gelen bu olaydan sonra asla ve asla Pegasus hava yollarıni kullanmayı düşünmüyorum.

  • 25 Haziran
    16:13

    Sayın Misafirimiz ;
    Bildiriminize istinaden daha detaylı inceleme sağlanıp tarafınıza geri dönüş sağlanması için rezervasyon kayıt numaranız ile beraber şikayet detaylarınızı web sitemiz üzerinden Bize Yazın bölümünü kullanarak iletmenizi rica ederiz.Bize Yazın bölümü ile ilgili aşağıdaki linki kullanabileceğinizi belirtmek isteriz.Konu ile ilgili en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır.
    http://flypgs.com/bize-ulasin/bize-yazin-iletisim-formu.aspx

    İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz
    Saygılarımızla
    Pegasus Havayolları Misafir İlişkileri