Pegasus Havayolları Her Zamanki Gibi Organizasyon Eksikliği!

Müjde K. |

27.06.2015 Sabiha Gökçen-Roma 11:50 'de kalkması planan uçuş üç kez üst üste rötar yiyerek, uçuş saati 4 saat kadar sarkmış ve uçuş saatinin net olarak bilgisi verilmemiştir. Şahane olan şey ise, personel rötar nedenini tatmin edici şekilde yolculara aktaramamaması.

Hava alanındaki personelin lakayt, ilgisiz ve kaba davranışları F** B*** 'in "beğenmiyorsanız Pegasus'u tercih etmeyin" ifadesini kullanması, Pegasus şirket grubunun kalitesini bir kez daha gözler önüne sermiştir. Bir daha asla tercih etmeyeceğim ve seyahat acentası sektöre büyük bir leke sürmüştür. Kaybettiğim zamanı bana nasıl geri vereceksin sevgili Pegasus kardeş!

Etiketler :

Personel Davranışı Uçuş Rötar

Şikayet İle İlgili Görüşmeler

  • Müjde  K.
    29 Haziran
    08:39

    27.06.2015 Sabiha Gökçen-Roma 11:50 \'de kalkması planan uçuş üç kez üst üste rötar yiyerek, uçuş saati 4 saat kadar sarkmış ve uçuş saatinin net olarak bilgisi verilmemiştir. Şahane olan şey ise, personel rötar nedenini tatmin edici şekilde yolculara aktaramamaması. Hava alanındaki personelin lakayıt, ilgisiz ve terbiyesiz davranışları Faruk b. \'in \"beğenmiyorsanız pegasus\'u tercih etmeyin\" ifadesini kullanması, pegasus şirket grubunun kalitesini bir kez daha gözler önüne sermiştir. Bir daha asla tercih etmeyeceğim ve seyahat acentası sektöre büyük bir leke sürmüştür. Kaybettiğim zamanı bana nasıl geri vereceksin sevgili pegasus kardeş!