Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.

Turkcell Pasaj Turkcell Bizi Oyaladı 36000 TL Paramız Gitti

Oktay
29 Ocak 23:14
1.330

28 Ocak 2024 saat 21:20 civarında, üzerime kayıtlı hatlardan biri üzerinden Turkcell Pasaj servisi 'Faturana Yansıt' özelliğini kullanarak iki defa 790 TL ve bir defa 250 TL'lik alışveriş yapılmıştır. Bu işlem, virüs veya başka yollarla, başkaları tarafından gerçekleştirilmiş olabilir. Turkcell'i arayarak bu durumu engellemek istediğimizi bildirdim ve müşteri hizmetleri bizi Pasaj'a yönlendirdi. Bu bedeli ödemek istemediğimizi ve başka alışveriş sorunları yaşamamak için ne yapmamız gerektiğini sordum. Limiti düşürdük ve ertesi gün savcılığa başvurmayı planladık. Ancak sabah uyandığımızda, gece 03:12'den sonra 36.000 TL'nin üzerinde bir alışveriş yapıldığını gördük. Hemen servisi aradık; önce Pasaj servisine, ardından da finans servisine yönlendirildik. Ödemenin bize nasıl yansıtıldığını anlamaya çalışırken çok sayıda görüşme yaptık. Trendyol'a yönlendirildiler ve Trendyol, verdiğimiz numaralar üzerinden herhangi bir sipariş olmadığını belirtti. 28 Ocak'ta yaşananlardan sonra, uzaktan telefona erişim sağlanarak başka alışverişler yapıldığını anladık. Turkcell, siparişin yola çıkıp çıkmadığını anlamaya çalışırken, ben de Turkcell aracılığıyla bir provizyon numarası alıp Trendyol üzerinden siparişi iptal etmek istedim ancak yardımcı olamadılar. Hızlı olmamız gerektiği söylendi ve mail atmamız istendi. Mail attık ve konunun acilen ele alınması gerektiğini ifade ettik. Gün sonunda herhangi bir dönüş alamadık. 28 Ocak'ta bilgimiz dışında gerçekleşen 1.830 TL'lik alışverişi nasıl iptal edeceğimizi düşünürken, Turkcell'in sağladığı 36.000 TL'lik krediyle karşılaştık. Gerekli mercilerin bir an önce olaya müdahale ederek siparişi yola çıkmadan veya yoldayken iptal etmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Yaşadığımız mağduriyet nedeniyle söz konusu kredileri kabul etmiyor ve bir an önce cevap bekliyoruz. Ayrıca belirtmek isterim ki gece 03:12'de 'fff' içerikli bir mesaj alınmış ve ardından satın alma işlemleri gerçekleşmiştir. Biz o saatte ailecek uyuyorduk ve telefonun ekranına erişim sağlandığını düşünüyoruz. Şimdilik numarayı değiştirmemiz ve telefonu kapalı tutmamız gerektiği söylendi çünkü Turkcell'in başka bir ödeme yöntemi olabilir ve bu durum başka sorunlara yol açabilir. Gerekenlerin bir an önce yapılmasını talep ediyor ve eğer bu ödemeler çözülemezse, ödemeleri de kabul etmeyeceğimi belirtmek istiyorum. Savcılığa ifade verdim ve şu anda sonuçları bekliyorum.

Turkcell Pasaj Turkcell Bizi Oyaladı 36000 TL Paramız Gitti
Turkcell Pasaj Turkcell Bizi Oyaladı 36000 TL Paramız Gitti
Turkcell Pasaj Turkcell Bizi Oyaladı 36000 TL Paramız Gitti
Turkcell Pasaj Turkcell Bizi Oyaladı 36000 TL Paramız Gitti
+1
30 Ocak 08:17 (Şikayetten 9 saat sonra)

Değerli Müşterimiz, Paycell olarak her noktada memnuniyetinizi sağlamak önceliğimizdir. Paycell Mobil Ödeme, anlaşmalı üye iş yerlerinden yaptığınız alışverişlerinizi ve ödemelerinizi güvenli bir şekilde gerçekleştirmenizi sağlayanlar. Turkcell faturanıza yansıyan ücret, onayınızla sizin adınıza ilgili firmaya aktarılmaktadır. Hattınıza güvenlik amaçlı bir onay SMS'i gönderilir, bu SMS'e "EVET" ya da "ONAY" şeklinde yanıt vererek onaylamanız durumunda ücretlendirme yapılmaktadır. Bu tutarın kullanımı esnasında size ulaşan onay SMS'lerini güvenliğiniz açısından farklı kişiler ile paylaşmamanızı rica ederiz. Bu işlem müşteri onayıyla yapıldığı için tarafımızdan herhangi bir iptal veya iade işlemi yapılamaz. Saygılarımızla, Paycell

30 Ocak 08:17

Değerli Müşterimiz, Ürün ve servislerimizle ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Saygılarımızla, Paycell

Oktay
30 Ocak 13:36

İncelemenizi beklemekle beraber bu bekleyişin sonuçlarını kabul etmediğimi belirtmek isterim. Ne kadar hızlı davranılırsa o kadar zarardan dönüş sağlanabilirdi. Yukarıda da belirttiğim üzere telefona gelen onay kodlarını kullanmamamıza rağmen, gece uyurken bile onay kodu alındı. Bir an önce çözüme kavuşturmanızı bekliyorum. Umarım harcamasını yapmadığımız krediyi Turkcell olarak üstümüze yıkmaya çalışmazsınız.

Oktay
28 Şubat 20:07

Sonucuyla alakalı herhangi bir bilgilendirme yapılmadan bugün öğrendik ki faturaya 1830 TL yansıtılmış. Biz Financell krediye yaptığımız itiraz ve maille attığımız dilekçede Turkcell Pasaj'da yapılan işlemi de kabul etmediğimizi bildirmiştik. Bu durumun ortak beraber çözülmesi gerekirken Turkcell direkt oldubittiye mi getirmeye çalışıyor anlayamadık. Biz bu ödemeyi kabul etmiyoruz. Sonucu da bir mesaj vasıtasıyla aktarılmasını kabul etmiyoruz. Financell'e yaptığımız aramalarda şu anda sürecin devam ettiği bildiriliyor. Bu ödemenin askıya alınmasını talep ediyoruz. Bu konu ile alakalı süreci ilerletmemizi sağlayan muhatap bulmak da zorlanıyoruz.

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Benzer Şikayetler

Paycell Sorunu Çözüm Bekliyor

Metin
28 Ocak 17:14
64

Paycell Haksızlığı!

Hasan
13 Ekim 2023 16:04
1.363
1

Paycell İlgili Yardım İstiyorum

Mürüvet
09 Ağustos 2023 22:51
610
Paycell İlgili Yardım İstiyorum
Paycell İlgili Yardım İstiyorum
Paycell İlgili Yardım İstiyorum
Paycell İlgili Yardım İstiyorum
Benzer Şikayet Yaz