Passolig'den Engelim Olmadığı Halde Bilet Alamıyorum.

Uğur Uğur 1 yıl önce

Medipol Başakşehir logolu kartımla Kasımpaşa-Ankaragücü maçına hiçbir kısıtlama olmamasına rağmen bilet alamıyorum 100 kere denedim en az 20 kere müşteri temsilcisi ile görüştüm 5 sefer aciliyeti olan kayıt açtılar ama ne arayan ne soran var maça 3 4 saat kalmış arkadaşlarım alabiliyorken ben alamıyorum. İnanın telefonda size küfür eden insanlara o kadar hak veriyorum ki oraya oturttuğunuz müşteri temsilcileri PC başından benim zaten ulaştığım bilgiler haricinde bir şey yapmıyor. Günümü mahvettiniz ettiniz e-bilet sürem bakiyem her şeyim var maç ile bir kısıtlamam yok ama alamıyorum biletimi.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Uğur 1 yıl önce

Ben burada teşekkürü şikayet var ekibine ediyorum 50 kere arayıp doğru düzgün bir açıklama alamazken site sayesinde geri dönüş oldu.

Passolig Logo Passolig 1 yıl önce

Sayın D. ile 03/09/2018 tarihinde şikayeti ile ilgili görüşülmüş ve detaylı bilgi verilmiştir. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili www.passolig.com.tr adresinde yer alan iletişim sayfamızdaki formu doldurarak veya 0850 724 3344 Passolig Müşteri Hizmetlerinden bize ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Passolig Şikayet Yönetimi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler