sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Passolig'de Çift Giriş Hatası!

Gökhan Gökhan9 ay önce

05.05.2019 tarihindeki Galatasaray Beşiktaş maçına kombinem olmasına rağmen giremedim. Saat 18.30 civarında D4 turnikesine geldim, küçük kızımla birlikte turnike içine girdik ve Passolig kartımı okuttum, ilk önce hiçbir tepki vermedi ne turnike ne digital ekran, bunun üzerine kartımı okuyucu üzerinden alıp tekrar okuyucuya uzattım, bu sefer de çift geçiş hatası verdi. Turnike başında olaylara şahit olan güvenlik görevlisi Rıdvan Keskin' ne yapabileceğimi sordum ve bana ileride yardım masasından sorunumun çözülebileceğini söyledi. Bunun üzerine kızımla birlikte koştura koştura tarif ettiği yere gittim tabi mesafe uzak.

Sırada bekleyen 30 kadar kişi vardı ve bir kısmının şikayeti benimkiyle aynıydı yani çift giriş hatası. Sıram geldi görevliye durumu anlattım, görevli 18.35'de içeriye girdiğimi ve kendilerinin bir şey yapamayacağını ve sorunu kapıdaki görevlilerin çözebileceğini söyledi. Bunun üzerine D4 kapısına tekrar gittim ve orada R**K** isimli güvelik görevlisine durumu anlattım, benden kimlik ve Passolig bilgilerini istedi ve amirine attığını ve beklemem gerektiğini söyledi.

15-20 dakika bekledikten sonra benim içeride olduğumu ve kesinlikle giriş yapamayacağımı söyledi. Bunun üzerine itiraz ettim, kombinemin kimseye transfer yapılmadığını telefonumdan gösterdim, bir problem olduğunu ve bütün sorumluluğun tarafıma ait olduğunu çok açık tabirle yalvararak anlatmaya çalıştım. Yanımda küçük kızım vardı, çok üzülüyordu bu duruma çünkü, gözleri yaşlı şekilde babacığım giremeyecek miyiz diye soruyordu. Bu yüzden yalvarıyordum, durumu anlatıyorum ama insanlar kendilerinin yapacakları bir şeyin olmadığını ve yardım masasına gidip durumu anlatmam gerektiğini ve onların yardım edebileceğini hatta şahsımın giriş yaptığına dair çıktı getirmem halinde alabileceğini bana söylediler.

Evet kızım için bir umut deyip tekrar yardım masasına gittim ve giriş yaptığıma dair ekran görüntüsünün fotoğrafını alıp R**K***adındaki görevliye fotoğrafı gösterdim ama maalesef beni alamayacağını amirinden gelen emir olduğunu söyledi. Defalarca yalvardım kızım için ama başka bir görevli ne dese beğenirsiniz, bana acımadığını kızıma acıdığını benim kızımı orada bekletmemin ve ağlatmamın çok kötü bir şey olduğunu söyledi. Evet kızımı oradan oraya koşturan onlar değil bendim çünkü. Evet bir kombinem vardı ve sistem problemi yüzünden küçük kızıma bunları yaşatanlar onlar değil bendim. Kısaca kızımın gözyaşı dökmesine ve travma yaşamasına sebep olanlardan şikayetçiyim.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Gökhan 9 ay önce

Çözüm olarak bir sonraki maça veya başka bir spor müsabakasına davet edildim. Nazik bir teklifti teşekkür ediyorum ama şu atlanıyor kızımın ve benim yaşadıklarımızı unutturacak mı? Bugün benim ve kızımın başına geldi, yarın bir gün başkasının başına geldiği zaman yine sorumsuz 2 görevlinin lakayıt cevaplarıyla muhatap olmak zorunda kalmaması için ve o anda çözüm bulunması için mücadele ediyorum. Benim kombinem olmasına rağmen hizmet alamıyorsam bunun bahanesi olmaz. Kızımın kolu, çantası her neyse sensörü kesmiş, o benim problemim değil, turnike dönmediyse içeri girmemişimdir, eğer turnike dönmeden sisteme "içeri girildi" bilgisi gidiyorsa o zaman sistemi değiştirin...

Passolig Logo Passolig 9 ay önce

Sayın A., Şikayetinizle ilgili sizi 8.05.2019 tarihinde aradık ancak ulaşamadık. Şikayetiniz hakkında bilgi alabilmek için 0850 724 3344 nolu telefon numarasından Passolig Müşteri Hizmetlerini arayarak bize ulaşabilirsiniz. Ayrıca, talep ve şikayetleriniz ile ilgili www.passolig.com.tr adresinde yer alan iletişim sayfamızdaki formu doldurarak bize ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Passolig Şikayet Yönetimi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler