Passolig'de Cep Telefon Hatası

Mesut Mesut22 Ağustos 19:28

Girmiş olduğunuz cep telefonu sistemde kayıtlı cep telefonunuzdan farklıdır hatası alıyorum müşteri hizmetlerini arıyorum t. C kimlik numaramı giriyorum kayıtlı değil hatası alıyorum. Ne yapacağım? Daha önce kaydım ve kartım yok. E posta ile kayıt oluyorum kart bağlamak için kart başvurusunda bulunacağım zaman hata veriyor. Müşteri hizmetlerini arıyorum cep telefon değişikliği için dilekçe verin diyor. 3 defa dilekçe verdim sorunu çözemiyorlar.

Aktif Bank'in sistemindeki telefon ile benim hattım telefon uyuşmuyormuş. Bir telefon güncellemek bu kadar zor mu. Bunu yapamayacaksanız Passolig lerini bırakın başka Bilenler yapsın. Yazıklar olsun Aktif Bank ve Passolig'e basit bir şeyi çözemiyorlar. Passo sisteminde telefonum 0552******92 olarak görünüyor ama sistemde başka görünüyormuş. Ben ilk defa başvuru yaptım nereden başka bir numara uyduruyorlar.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Passolig Logo Passolig 25 Ağustos 09:10

Sayın Mesut U., İlettiğiniz şikayet ile ilgili inceleme yapılarak, 25.08.2020 tarihinde e-mail aracılığı ile detaylı bilgi paylaşılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunar, sağlıklı ve mutlu günler dileriz. Saygılarımızla, Passolig Şikayet Yönetimi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler