Passolig'de Cep Telefon Hatası

Taylan Taylan29 Şubat 17:32

Girmiş olduğunuz cep telefonu sistemde kayıtlı cep telefonunuzdan farklıdır hatası alıyorum müşteri hizmetlerini arıyorum T. C kimlik numaramı giriyorum kayıtlı değil hatası alıyorum. Ne yapacağım? Daha önce kaydım ve kartım yok. E posta ile kayıt oluyorum kart bağlamak için kart başvurusunda bulunacağım zaman hata veriyor. Müşteri hizmetlerini arıyorum cep telefon değişikliği için dilekçe verin diyor. 3 defa dilekçe verdim sorunu çözemiyorlar.

Aktif Bank'in sistemindeki telefon ile benim hattım telefon uyuşmuyormuş. Bir telefon güncellemek bu kadar zor mu. Bunu yapamayacaksanız Passolig lerini bırakın başka Bilenler yapsın. Yazıklar olsun Aktif Bank ve Passolig'e basit bir şeyi çözemiyorlar. Passo sisteminde telefonum 0552 36123** olarak görünüyor ama sistemde başka görünüyormuş. Ben ilk defa başvuru yaptım nereden başka bir numara uyduruyorlar.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
  • 1Yorum

Cevaplar

Passolig Logo Passolig 02 Mart 16:57

Sayın Taylan S. ile 02/03/2020 tarihinde şikayeti ile ilgili görüşülmüş ve detaylı bilgi verilmiştir. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili www.passolig.com.tr adresinde yer alan iletişim sayfamızdaki formu doldurarak veya 0850 724 3344 Passolig Müşteri Hizmetlerinden bize ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Passolig Şikayet Yönetimi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Cüneyt 04 Nisan 00:22  

    Sorun uzun bir zaman sonra çözüldü ama PTT den çok eskiden yapılmış bir kredi çekme olayını Passolig'e yansıtmaları yanlış. Bunu çözmeleri lazım çok uüraştırıyorlar.

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler