Passolig Yanlış Bilgilendirme Sonucu Mağdurum

Emre Emre4 yıl önce

Galatasaray - Beşiktaş maçı için Passolig başvurusu yaptım ardından müşteri hizmetleri ile görüşüp öncelikli bilet konusunda bilgi istedim. Bana anlattı başvuruda bulunduğunuz kartınızla öncelikli bilet alabilirsiniz dedi kısaca. Hatta kartımın basım aşamasında olduğunu ve ulaşmasa bile stad gişelerinden tek geçişlik kart alabileceğimi söyledi.

Ben bugün tesadüfen öğrendim müşteri temsilcisinden sadece GS logolu Passolig sahipleri öncelikli bilet alımından faydalanabileceğini. 1 haftadır ben uğraşıyorum, çabalıyorum ama sonuç ortada moral olarak çöktüm öğrenciyim bu iş için para biriktirdim ama yanlış bilgilendirme kurbanı oldum sonunda.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Emre 4 yıl önce

Ben görüştüm müşteri temsilcisi ile bana şikayetimin olumsuz sonuçlandığını ve bana bilgi verildiğini söyledi. İlgili ses kaydının tarihinden önce başvuruyu yaptığımı ve başvuruyu yapmadan önce yapılan görüşme kaydını dinlemeniz durumunda konu ile ilgili haklı ve haksız taraf ayrımını doğru şekilde yapacağınızı düşünüyorum. Akabinde ben ses kayıtlarında üstüne basa basa Beşiktaş maçı için öncelikli bilet hakkından bahsediyorken siz bana gs logolu kart ile alabileciğimi söyleseydiniz ben zaten gs logolu Passolig kartı için yapardım başvurumu. Benim paramı geri verin, kartımın içindeki başvuru için yatırdığım para üstünü de geri verin.

Passolig Logo Passolig 4 yıl önce

Sayın Yağız; Şikayetiniz ile ilgili sizi 27/05/2015 tarihinde aradık ancak ulaşamadık. Şikayetiniz hakkında bilgi alabilmek için 0850 724 3344 Passolig Müşteri Hizmetlerinden bize ulaşabilirsiniz. Ayrıca, talep ve şikayetleriniz ile ilgili www.passolig.com.tr adresinde yer alan iletişim sayfamızdaki formu doldurarak da bize ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Passolig Müşteri Hizmetleri

profile-icon Emre 4 yıl önce

Tarafıma hala dönüş yapılmış değil, yapılan inceleme sonucu haklı olduğumu bana bildirip gerekli ödemeyi tarafıma yapmanız gerekiyor.

Passolig Logo Passolig 4 yıl önce

Sayın Yağız, İlettiğiniz şikayet ile ilgili sizi aradık ancak ulaşamadık. Konu ile ilgili sizi tekrar arayacağız. Şikayetleriniz ile ilgili bize 0850 724 3344 Passolig Müşteri Hizmetlerinde de ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Passolig Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler