08 Ekim
#12747036

Passolig Üyelik Yenilemeden Kartımdan Çekim Yapılmış

25/09/2019 tarihinde herhangi bir yenileme ya da üyelik talebim olmadığı halde, kartımdan bilgim dışında çekim yapılmıştır. Passolig'i aradığım zaman, onlarda neden çekim alındığı konusunda bilgi sahibi değildi. Bilgim dışında, nasıl olur da kartımdan çekim alınabilir anlamıyorum, bu nasıl bir sistemdir. Size güvenip bütün bilgilerimizi paylaşıp, kart çıkartıyoruz, siz ise kendinizin bile bilmediği bir şekilden karttan çekim alıyorsunuz. Ciddi bir güvenlik açığınız olduğunu düşünüyorum. Eğer hemen kartıma iade olmazsa, Tüketici Hakem Heyeti'ne ve diğer bütün kurumlara başvuracağım.

Vildan Vildan 212 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Vildan15 Ekim

    Maçlar için sizin gibi bir firmayla iş birliği yapılması ne kadar acı bir durum. 1 haftayı geçti, hala ücret iadem yapılmadı. Çalışanların bir fikri yok. Kartıma idemi istiyorum. Haksızca ve izinsiz alınan paramı geri yatırın!

  • Vildan10 Ekim

    Hiçbir şekilde dönüş yapılmadı. Paramın neden çekildeğine dair firmanın bilgisi yok.

  • Passolig Temsilcisi10 Ekim

    Sayın G., Şikayetinizle ilgili sizi 10.10.2019 tarihinde aradık ancak ulaşamadık. Şikayetiniz hakkında bilgi alabilmek için 0850 724 3344 nolu telefon numarasından Passolig Müşteri Hizmetlerini arayarak bize ulaşabilirsiniz. Ayrıca, talep ve şikayetleriniz ile ilgili www.passolig.com.tr adresinde yer alan iletişim sayfamızdaki formu doldurarak bize ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Passolig Şikayet Yönetimi

Ziyaretçi Yorumları