sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Passolig Tutmadığım Takım Logosu Geldi Değiştirmiyor

Suzan Suzan2 ay önce

Passolig kartımı tutmadığım takımın logosuyla gönderiyorlar ve asla değiştirmiyorlar çağrı merkezinden aldığım yanıt tekrar başvuru yapıp para ödemem gerektiği! Siz insanları nasıl bu şekilde kandırarak para kazanıyorsunuz böyle ya! Hem benim talebim olmadan tutmadığım takımın logosuyla kartımı yolluyorsunuz hem de kendi hatanızı düzeltmek gerekirken, benden para alarak başvuru yaptırmaya çalışıyorsunuz. Siz insanları keriz mi zannediyorsunuz! ? Kartımı kırıp atıyorum ve asla bir daha ne kullanıyorum ne de kullandırıyorum! Gerekli tüm yasal haklara başvuracağımı ve tüm sosyal medyalardan bu durumu insanları yanıltmaya çalıştığınızı duyuracağım! Bu memlekette Tüketici Hakları denen bir kurum var çok şükür yoksa sizin gibilerden hakkımızı alamayacaktık!

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Suzan 2 ay önce

Passolig kartımı tutmadığım takımın logosuyla gönderiyorlar ve asla değiştirmiyorlar çağrı merkezinden aldığım yanıt tekrar başvuru yapıp para ödemem gerektiği! Hem benim talebim olmadan tutmadığım takımın logosuyla kartımı yolluyorsunuz hem de kendi hatanızı düzeltmek gerekirken, benden para alarak başvuru yaptırmaya çalışıyorsunuz. Siz insanları keriz mi zannediyorsunuz! ? Mail yoluyla Şikayetime yanıt olarak da başvuru esnasında kart logosunu Beşiktaş olarak seçtiğiniz izlenmekte olup ücret iade talebinize Bankamız tarafından olumlu yanıt verilmedi diyorsunuz! Ne hakla pardon! ? Bir de iddia ediliyor! Müşteri ilişkilerindeki bayan da kanıtınız yok diyor siz şebeke misiniz ya! İnsanın bir maç sevdası var onu da izletmek yerine soğutuyorsunuz! Tuttuğum takımın maçına gidemiyorum sizin yüzünüzden ya!

profile-icon Suzan 2 ay önce

Mailinizi okudum! Sanırım size durumu anlatamıyorum ben Beşiktaş logolu kart talebinde bulunmadım!. 1. Si beşiktaşlı değil fenerbahçeliyim! 2. Si 2 defa kontrol ettikten sonra logosuz başvuru yaptım! Yeter gerçekten yeter günlerdir insanı salak yerine koyuyorsunuz insanı!

Passolig Logo Passolig 2 ay önce

Sayın Ş., İlettiğiniz şikayet ile ilgili inceleme yaparak, 19.12.2019 tarihinde e-mail aracılığı ile detaylı bilgi paylaşılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunar, sağlıklı ve mutlu günler dileriz. Saygılarımızla, Passolig Şikayet Yönetimi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler