Passolig  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Salih'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Passolig Telefonlarına Kesinlikle Ulaşamıyoruz!

3.329görüntüleme
Salih
Salih 10 Mart 2019 17:49

Telefon canlı yardımına ulaşmak için 0 ya da diğer lemler için önerilen numaralara basıyorum ve hiç biri ile canlı telefon hattına bağlanamıyorum kaç günlerdir. Böyle bir saçmalık olamaz. İnsanları sinir etmeye sadece. Bir çok mail yolladım hiç geri dönüş alamadım nasıl bir iş yapıyorsunuz. Maç zamanı geliyor ben yurt dışından geleceğim ama yardım edebilecek bir yetkili birisine ulaşamadım 10 gündür. Passo kart başvurusunda bulundum çok güzel hızlı bir şekilde parayı alıyorsunuz sorunsuz şekilde geri kalan tüm işlemleriniz balon boşuna. Hala bekliyorum bakalım kim yardımcı olacak. İnşallah iş işten geçtikten sonra birisi aramaz. Allah rızası için biri ile canlı destekten görüşmek istiyorum.

Salih
Salih10 Mart 2019 18:09

Merhabalar, yurt dışından arıyorum canlı yardım hattınızı. Sekreter demiş olduğu * vs... 1 2 3 hangi tuşları söylüyorsa tuşluyorum. Hiçbir tuşlama yapmadınız diyor defalarca aradım bu şekilde oldu. Yollamış olduğum maillerin hiç birine geri dönüş olmadı. Sanki hiçbir çalışan yok gibi kimsele iletişime geçemiyorum. Maç zamanı geliyor yurt dışındayım sıkıntı yaşamış olduğum durum ile ilgili iletişime geçmek istiyorum birileri ile ilgili. Sıkıntı yaşamış olduğum durum ise Passo uygulaması. Passo kart talebinde bulundum pasaport bilgilerim ile bunda sorun yok. Sonrasında Passo mobil uygulamasında e bilet için şifre oluşturun kısmı bulunuyor şifreyi oluştururken hata alıyorum bu mail adresi başka bir kullanıcıya aittir diye. Daha önceden de kart başvurusunda mı bulundum acaba bu mail ile kontrol edilmesi gerekiyor. Mobil uygulamasını kullanamıyorum. Maç zamanı geliyor sakın bana iletişim hattımız buuu bu numarayı arayın diye geri dönüş mesajı yazmayın yukarıda demiş olduğum gibi arıyorum ama sekreteri dinliyoruz sadece herhangi bir tuşlama yapmadınız diyor sürekli insanın telefonu kırası geliyor. Artık birisi arasın günlerdir sinir hastası yaptınız.

Passolig Logo
Passolig11 Mart 2019 10:49

Sayın B. ile 11.03.2019 tarihinde şikayeti ile ilgili görüşülmüş ve detaylı bilgi verilmiştir. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili www.passolig.com.tr adresinde yer alan iletişim sayfamızdaki formu doldurarak veya 0850 724 3344 Passolig Müşteri Hizmetlerinden bize ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Passolig Şikayet Yönetimi

Salih
Salih13 Mart 2019 01:50

Teşekkür ediyorum tarafıma arama sağlandı. Fakat mobil uygulamama hala giriş yapamıyorum vede telefon üzerinden arama sağladığımda hiçbir kimseye ulaşamıyorum. Teldeki sekreter konuşuyor gerekli tuşlamamı yapıyorum fakat herhangi bir canlı yardım destek hattına bağlamıyor. Hiçbir tuşlama yapmadınız dierek aynı konuşma bilgilerini yeniden söylüyor. Lütfen tarafıma bir arama salayabilirmisiniz mobil uygulamasına giriş yapamıyorum.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler