Passolig Sim Kart Değişikliği!

Sonat Sonat10 Mayıs 2016 13:10

Defalarca sim kart değişikliği için iletişim hattını aradım. Menülerde bununla ilgili bölüme ulaştığımda sim kartınızda bloke bulunmamaktadır diyor. Fakat herhangi bir işlem yapmaya çalıştığımda cep telefonuma gelen mesajda:

"Sayın Müşterimiz, sistemimizde kayıtlı cep telefonu numaranız için sim kart ya da operatör değişikliği yapıldığı tespit edildiğinden işleminizi gerçekleştiremiyoruz.

İşlem yapabilmek için lütfen 0850 7243344 No. 'lu iletişim merkezimizi arayın. " mesajı geliyor. Çözümü olmayan bir kısır döngüyü nasıl yarattınız bilemiyorum ama en azından karşımıza bir müşteri temsilcisi çıksa telefonda derdimizi anlatsak belki çözülür diye düşünüyorum ama oda yok.

Tekel olmaktan kaynaklanan ilgisiz çözüm üretmekten uzak bir firma. Elim mahkum keyiflerinin gelip buradan bunu okuduktan sonra çözüm üretmelerini bekleyeceğim.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Passolig Logo Passolig 11 Mayıs 2016 16:44

Sayın DÜŞMEZ, Şikayetinizle ilgili sizi 11/05/2016 tarihinde aradık ancak ulaşamadık. Şikayetiniz hakkında bilgi alabilmek için 0850 724 3344 nolu telefon numarasından Passolig Müşteri Hizmetlerini arayarak bize ulaşabilirsiniz. Ayrıca, talep ve şikayetleriniz ile ilgili www.passolig.com.tr adresinde yer alan iletişim sayfamızdaki formu doldurarak bize ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Passolig Müşteri Hizmetleri

Passolig Logo Passolig 10 Mayıs 2016 13:35

Sayın DÜŞMEZ, Ürün ve servislerimizle ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Şikayetinizle ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede tarafınıza bilgi vereceğiz. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili www.passolig.com.tr adresinde yer alan iletişim sayfamızdaki formu doldurarak veya 0850 724 3344 Passolig Müşteri Hizmetlerinden bize ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Passolig Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler