13 Nisan 2016
#5298589

Passolig Müşteri Hizmetlerinin Hizmetsizliği!

Sahip olduğum Passolig kartının kullanım süresiyle ilgili bilgi almak için müşteri hizmetlerini aradım ancak hiçbir şekilde müşteri hizmetlerine bağlanmak için seçenek sunulmuyor. Sonrasında öğrendim bilgi güncelleme menüsünde e-mail adresi değiştirme seçeneğinden bağlanılabiliyormuş ancak yine kimse muhatap olmuyor. Görüşme otomatik olarak sonlanıyor.


Bir kere neden müşteri hizmetleriyle görüşmek için böyle bir seçeneğin içerisine gömülmüş? Adeta 2000'li yılların başındaki bir kuruma ait müşteri hizmetleri çalıntı kart bildiriminden bağlanıp duruma izah etme imkanı bile verilmeden telefonu kapatıyorlar. Sadece çalıntı kartınız varsa yardımcı oluruz diyerek.


Bu kadar kalitesiz bir hizmeti kesinlikle yetkililerin takip etmesi gerekiyor. Sonra statlar boş, taraftar gelmiyor, önce verilen bir hizmeti sorgulmak gerekiyor. Kartımı da iptal ettireceğim Passolig olayı bitene kadar da maçlara gitmeyeceğim.

Aykut Aykut 190 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Passolig Temsilcisi13 Nisan 2016

    Sayın YÜRDEM, Ürün ve servislerimizle ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Şikayetinizle ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede tarafınıza bilgi vereceğiz. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili www.passolig.com.tr adresinde yer alan iletişim sayfamızdaki formu doldurarak veya 0850 724 3344 Passolig Müşteri Hizmetlerinden bize ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Passolig Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları