Passolig Logosuz Kart İle Bilet Alamıyorum!

Burcu Burcu24 Ekim 2018 14:55

Passolig sitesine yazdığım şikayet: "17.10.2018 tarihinde takımsız/logosuz Passolig kartı satın aldım. Arkadaş grubumla birlikte maç bileti almak istediğimde kartımın bu kategoriye uygun olmadığı uyarısı ile karşılaştım.

Müşteri hizmetlerinden A**bey ile görüşmemde öğrendiğime göre maç saatinden 24 saat önce bilet alma hakkına sahipmişim. Böyle mantıksız bir düzen kurup, logolu kartlarla aynı kart ücretini almanıza rağmen maç bileti almama engel oluyorsunuz.

A** bey in söylediğine göre kartın logosu değiştirilmiyor ve kart iptal de edilemiyormuş, tekrardan yeni logolu kart satın almam gerektiği konusunda kendisi beni teselli etmeye çalıştı ve keşke satın alırken çevremdeki insanlara logo hakkında danışsaymışım gibi bir akıl vermeye çalıştı.

Yapılan uygulama T.C. Kimlik kartı bilgilerimi ve paramı çalmaktan başka hiçbir şey değildir.

Müşteri memnuniyeti gibi bir anlayışa sahip iseniz eğer ki, kart ücretimin iadesini, kartımın iptalini ve bilgilerimin sisteminizden tamamen temizlenmesini talep ediyorum. "

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Passolig Logo Passolig 24 Ekim 2018 17:00

Sayın K., İlettiğiniz şikayet ile ilgili inceleme yaparak, 24/10/2018 tarihinde e-posta aracılığı ile detaylı bilgi paylaşılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunar, sağlıklı ve mutlu günler dileriz. Saygılarımızla, Passolig Şikayet Yönetimi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler