15 Ağustos 2014
#2628277

Passolig Kredi Kartı İle Kombine Alamıyorum

Passolig Yaklaşık olarak 3-4 gündür passolig sistemi üzerinden bonus kredi kartımla kombine alamıyorum.Bütün işlemleri yapıp ödeme işlemi için devam dediğimde ekranıma bir hata oluştu yazısını görmekten gina geldi.Müşteri hizmetleri ile defalarca görüşmeme rağmen sonuç alamıyorum.Bu konuda çok mağdur oldum artık lütfen birileri bu şikayetimi duysun ve yardımcı olsun.

Oruçreis Oruçreis 1.633 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Oruçreis20 Ağustos 2014

    Ne görüşüldü ne gerekli bilgi aktarıldı ? Çözüm yok bi kere sistemden tekrar kontrol edecekleri herhangi bir hata olmadığını belirtildi bu mudur yani.Düzgün cevap yok,çözüm sıfır,alt yapı yok,zorla ticaret amaçlı yapılmış ve millete dayatılan sistem.İnşallah ilk senesinde tüm takımlar boş tribünlere oynarda kaldırılır.

  • Passolig Temsilcisi20 Ağustos 2014

    Müşterimiz ile 20.08.2014 tarihinde şikayeti ile ilgili görüşülmüş ve detaylı bilgi verilmiştir. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize [email protected] adresimizden, 0850 724 3344 Passolig Müşteri Hizmetlerinden, www.passolig.com.tr iletişim bölümünden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla. Passolig Müşteri Hizmetleri

  • Oruçreis19 Ağustos 2014

    Müşteri hizmetlerine kayıt oluşturdum ancak hata bulunamamış.Ne yani ben 1 haftadır boşuna mı uğraşıyorum,bir haftadır bir kombine alamadım.Bu nasıl bir saçma sistem ve pazarlama anlayışıdır ki banka kendi kredi kartına taksit yapmıyor fakat world ve bonus karta 6 taksit yapabiliyor.Mantıklı bi açıklaması vardır umarım.

Ziyaretçi Yorumları