Passolig Kombine Koltuğumu Değiştirdiler!

Gürkan Gürkan28 Mart 2016 09:02

23 Mart Beşiktaş Vodafone Arena 2016-17 sezon kombinesi için, Passolig internet sitesinden kombine almak için koltuk seçimi yapıp işleme devam ettim sonrasında, ödemeyi yaptım, hesabımdan para çekildi ama sistemde kombinenem görünmedi.

Müşteri hizmetlerini aradım bana "sistem yoğunluğu olduğu için sistemde henüz görünmüyor olabilir" dediler, bende şikayet oluşturup aciliyetle işlemin sonuçlanmasını istedim. O gün tekrar aramama rağmen çözemediler.

Ertesi gün olduğunda Beşiktaş Kulübü kombine satışlarını sonlandırdı ve benim hala kombinem sistemde görünmüyordu. Tekrar arayıp ısrarla kombinemi koltuğumu istediğimi belirttim, bana koltuğuma yakın bir koltuk vereceklerini söylediler, ama 20 koltuk yanda tel örgülerin saha görüşünü kapattığı bir yerde koltuk verdiler, kısacası parasını ödediğim koltuğumu bana vermediler.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Passolig Logo Passolig 02 Nisan 2016 09:52

Sayın DÜNDAROĞLU, İlettiğiniz şikayet ile ilgili inceleme yaparak, 02/04/2016 tarihinde E-posta aracılığı ile detaylı bilgi paylaşılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunar, sağlıklı ve mutlu günler dileriz. Saygılarımızla, Passolig Müşteri Hizmetleri

Passolig Logo Passolig 28 Mart 2016 09:06

Sayın DÜNDAROĞLU, Ürün ve servislerimizle ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Şikayetinizle ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede tarafınıza bilgi vereceğiz. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili www.passolig.com.tr adresinde yer alan iletişim sayfamızdaki formu doldurarak veya 0850 724 3344 Passolig Müşteri Hizmetlerinden bize ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Passolig Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler