Passolig Kartıma Para Yüklemesi Yapılmadı

Egemen Egemen08 Ağustos 2014 11:07

04.08.2014 tarihinde Passolig.com.tr adresinden Passolig kartıma 750 TL para yüklemesi yapmak istedim. Ziraat Bankası'na ait banka kartıma ait kart bilgilerimi girip 3D güvenlik sayfasında da cep telefonuma gelen şifreyi girdikten sonra işlemi onayladım. Passolig.com.tr adresine yönlendirildiğimde işlemin gerçekleştirilemediğini belirten bir hata mesajı vardı. Öyle olunca passo.com.tr adresinden para yüklemesi yapmak istedim, yine gerekli işlemleri yaptıktan sonra aynı hatayla karşılaştım.

Ancak Ziraat Bankası hesabımı kontrol ettiğimde 750 TL'nin banka kartım aracılığı ile Passolig tarafından çekildiğini gördüm. Passolig'i arayarak durumu bildirdim ve faks çektim fakat hiç bir işlem yapılmadı.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Passolig Logo Passolig 11 Eylül 2014 09:56

Müşterimiz ile 11/09/2014 tarihinde şikayeti ile ilgili görüşülmüş ve detaylı bilgi verilmiştir. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize ile[email protected] adresimizden, 0850 724 3344 Passolig Müşteri Hizmetlerinden, www.passolig.com.tr iletişim bölümünden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla. Passolig Müşteri Hizmetleri

profile-icon Egemen 10 Eylül 2014 02:00

Konuyla ilgili Passolig'i işleten Aktifbank'tan görüştüğüm yetkili bir kişi; "biz de böyle bir işlem yok! Bankanıza başvurun, bizi ilgilendirmez" cevabını verince kendileri hakkında yasal işlemleri başlattım. Yaşattıkları bu mağduriyet karşısında en ağır yaptırımlara maruz kalmaları için kendilerini BİMER ve BDDK'ya da şikayet ediyorum.

profile-icon Egemen 04 Eylül 2014 02:49

Bugün tam bir ay oldu ve 750 TL paramdan hâlâ haber yok. Bu süre içerisinde Passolig bir kere aramış fakat ulaşamamış. Bu işlem kısa bir süre içerisinde sonuçlandırılmazsa bir önceki yazımda da belirttiğim gibi başta BİMER olmak üzere, hakkımı arayabileceğim diğer kurumlara da başvurularda bulunacağım. Şu anda çok büyük bir mağduriyet yaşıyorum ve yaşattığı bu mağduriyet nedeniyle Passolig ve AktifBank'tan şikayetçiyim! Hemen tarafıma ulaşılmasını ve konuyla ilgiliişlemin derhal yapılmasını istiyorum. Aksi durumda belirtmiş olduğum diğer yollardan hakkımı alacağım.

profile-icon Egemen 26 Ağustos 2014 04:57

Şikayetimle ilgili hiçbir gelişme olmamıştır. 750 TL param ne Passolig hesabıma aktarılmış ne de diğer banka hesabıma iade edilmiştir! Paramın derhal ama derhal Passolig hesabıma aktarılmasını ya da paramın çekildiği banka hesabıma iade edilmesini istiyorum. Kısa bir süre içerisinde bu şekilde bir işlem yapılmazsa konuyu BİMER'e taşıyacağım ve gerekli başvuru ve şikayetimi BİMER'e de ileteceğim.

Passolig Logo Passolig 11 Ağustos 2014 19:58

Sayın Egemen Şehitli; Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. İlettiğiniz şikayet ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Şikayetleriniz ile ilgili bize [email protected] adresinde de ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla. Passolig Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler