Passolig Kartı Ulaştıramadı

Aziz Aziz22 Ekim 2014 16:50

30 Haziran 2014 tarihinde başvuru yapmış olduğum kart hala ulaştırılamadı. İlk kartın stadyum gişesine teslim edildiği bilgisi verildi, ancak tüm aramalara rağmen bulunamadı. Kulübün talep ettiği 2. kartın adresime teslim edilmesini talep ettim yaklaşık 1 ay önce.

Kuryenet Aktifbank arasında mekik dokuyorum ve takip numarası verilmesine rağmen kart hala basım aşamasında bilgisi veriliyor. Kombine kart olmasına rağmen önceki 4 maça tek geçişlik kart ile girmeme sebep oldu. Tek geçişlik kartlar için stada ya daha önce gitmek gerekli yada maç günü çile çekmek. Kartın acil olarak belirttiğim adrese teslimini talep ediyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Aziz 23 Ekim 2014 17:47

Geri dönüşlerinizi ve kart teslimlerini hangi sırayla yapıyorsunuz gerçekten anlamak mümkün değil. Kim daha sert yazarsa o kişiye mi öncelik veriliyor. ?

Passolig Logo Passolig 22 Ekim 2014 17:36

Sayın Aziz Y. ; Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. İlettiğiniz şikayet ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Şikayetleriniz ile ilgili bize [email protected] adresinde de ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla. Passolig Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler