Passolig Kartı Sorunları Çözecek Kimse Yok!

İbrahim İbrahim16 Ağustos 2017 18:13

Birkaç gündür yaşadıklarımı adım adım ayrıntılı anlatıp derdime bir çare olunmasını rica ediyorum. İki gün önce resmi web adresinden Passolig kartına başvurmak istedim fakat telefonuma SMS gelmediği için başvuru işlemini tamamlayamadım. Defalarca yaptıktan sonra şifremin bloke edildiği söylendi. Müşteri hizmetlerini, aradığımda yüz yüze konuşacak bir seçenek bulamadığım için mecburen kayıp çalıntı menüsünden müşteri hizmetlerine ulaşabildim.

Fakat onlar da bu yaşadığım soruna çare olamayacaklarını, bilgilerimi güncellemek üzere beni sesli otomatik bir menüye yönlendireceklerini, bilgilerimi güncellemem gerektiğini söylediler. Dedikleri menüde bilgi güncelleme seçeneği yoktu! Bugün de iOS uygulamasını telefonuma indirdim, denedim ve aynı süreçler yaşandı. Telefonuma gelmeyen SMS yüzünden başvurumu tamamlayamıyorum, müşteri hizmetlerinize sesli olarak ulaşamıyorum, muhatap bulamıyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Passolig Logo Passolig 18 Ağustos 2017 10:06

Sayın S., İlettiğiniz şikayet ile ilgili inceleme yaparak, 18/08/2017 tarihinde İletişim Merkezi aracılığı ile detaylı bilgi paylaşılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunar, sağlıklı ve mutlu günler dileriz. Saygılarımızla, Passolig Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler