sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Passolig Kart ve Müşteri Hizmetleri

Kadir Kadir19 Şubat 07:45

29/01 tarihinde kartımın yenilenmesi talep ettim. Passolig  üzerinden işlem yaptım kartımdan para çekildi iadesi olmadı ve müşteri hizmetlerinden işlemi yaptık kartım elime ulaştı tekrar ücret alındı Passolig kartım bir hata yüzünden Passolig ve Passo.com. TR'de görünmüyor kartımın süresini uzatamıyorum birkaç gün sonra Passolig.com.tr 'den ebilet süresini uzat bölümünden işlemi yaptım ve kartımdan para çekildi ve hala bugüne kadar işlem çözülmedi.

Kartım Passolig.com.tr 'de ve Passo.com'da yaklaşık 10 kere aradığım 0850 724 33 44 müşteri hizmetleri kartı ekranlarında görememekte işlemle ilgili sürekli kendilerinin çözemediğini ve sorun la ilgili mail attıklarını söylüyorlar. 29 /01' de başvuru yaptığım bu işlem hala çözülemedi. Bu kadar basit ve kolay bir işlemin çözülmemesi çok komik ve gülünç hatta rezillik diyebiliyorum. Kartımdaki işlemleri tek tek resimlerini atıyorum. Passolig müşteri hizmetleri çözüm odaklı değil. 5327408**. 

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Kadir 26 Şubat 16:15

Kendi yönlendirmil oldukları numara mail ve form adresine de yazdım hala çözemediler komik...

profile-icon Kadir 20 Şubat 15:37

Herhangi bir arama gelmedi

Passolig Logo Passolig 20 Şubat 10:55

Sayın Kadir K., Şikayetinizle ilgili sizi 20.02.2020 tarihinde aradık ancak ulaşamadık. Şikayetiniz hakkında bilgi alabilmek için 0850 724 3344 nolu telefon numarasından Passolig Müşteri Hizmetlerini arayarak bize ulaşabilirsiniz. Ayrıca, talep ve şikayetleriniz ile ilgili www.passolig.com.tr adresinde yer alan iletişim sayfamızdaki formu doldurarak bize ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Passolig Şikayet Yönetimi

profile-icon Kadir 18 Şubat 22:38

Kendi hizmetlerinde çözemediğiz bu problemi buradan çözüleceğine inanıyorum teşekkürler

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler