Passolig İstemediğim Kart Gönderilmedi!

Suat Suat4 yıl önce

Passolig'e Kredi kartına başvuru yaptım. Takım seçimine Fenerbahçe yapmıştım. Bir süre sonra bana kredi kartının diğer banka kredi kartlarının limitinin yüksek olduğu için onaylanmadığını tarafıma banka kartı gönderileceği söylendi.

Kartım geldi fakat Fenerbahçe'nin maçına bilet kullanımında kartı kullanamayıp tekrardan Fenerbahçe ön ödemeli kart almak zorunda kaldım. Kartın üzerinde logo olmadığından kullanamayacağım söylendi. Madem kullanılmayacak neden gönderildi? Veya bana ulaşılıp Kredi kartı onaylanmadı size banka kartı gönderelim mi diye neden söylenmedi?

Şimdi arıyorum iptal edip iademi yapın diye iade yapamıyoruz diyorlar. Ben neden istemediğim ve hiç kullanmayacağım karta para vereyim?

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Suat 4 yıl önce

Hala aranmayı beklemekteyim.

profile-icon Suat 4 yıl önce

Maalesef ne 18 Mart ne 19 mart'ta arandım. Telefonlarımın geçmişinde cevapsız cağrı da yok. Hadi arandım kapalı diyelim tel açıldığında arandığıma dair mesajlar geliyor. orada da bir şey yok. Bu bakımdan arandığıma inanmıyorum. Buradan numaramı paylaşıyorum. 05355822022 buyurun bekliyorum.

Passolig Logo Passolig 4 yıl önce

Şikayetiniz ile ilgili sizi 19/03/2015 tarihinde aradık ancak ulaşamadık. Şikayetiniz hakkında bilgi alabilmek için 0850 724 3344 Passolig Müşteri Hizmetlerinden bize ulaşabilirsiniz. Ayrıca, talep ve şikayetleriniz ile ilgili www.passolig.com.tr adresinde yer alan iletisim sayfamızdaki formu doldurarak da bize ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Passolig Müşteri Hizmetleri

Passolig Logo Passolig 4 yıl önce

Sayın Demir; İlettiğiniz şikayet ile ilgili sizi aradık ancak ulaşamadık. Konu ile ilgili sizi yarın arayacağız. Şikayetleriniz ile ilgili bize 0850 724 3344 Passolig Müşteri Hizmetlerinde de ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla. Passolig Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler