sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Passolig İadesi Yapılmayan ve Dalga Geçer Gibi Sürekli Ötelenen Sorunlu İşlem!

Burkay Burkay12 Nisan 2016 14:22

5.4.2016 günü adıma ait kredi kartı ile Z. U. adına Vodafone Arena 3'lü bilet alım işlemi yaptık. Rezerve ettiği bilet için banka sayfasına yönlendirdi, parayı ödedim ama bilet tanımlanmadı ve hata verdi. Aynı gün aradığımızda sorun olmadığı, ertesi gün aradığımızda işlemin yapılmamış göründüğü, bir sonraki gün aradığımda işlemin iptal edildiği, iadenin tarafıma bir sonraki gün yatacağını SMS ile öğrendim. Her aramamda dakikalarca farklı kişiler ile görüştüm, sürekli form doldurduk ama çözüm adına tek bir şey olmadı.

Bu da yetmedi,iadesinin yapılması gereken günden sonra bana gelen banka ekstresinde bu borcu gördüm. Aradım, tekrar form doldurun, tekrar bekleyin dediler. Bir haftadır bekliyorum. Her gün aramaktan bıktım. Bir tamam dediğini ertesi gün yalanlayan, paramı vermeyen, almadığım hizmeti ödememi bekleyen bir kurum. Bana olan söz verdiği ödemeyi yapmamış beni oyalamaktadırlar.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Burkay 20 Nisan 2016 23:00

Söyledikleri gibi beni arayıp görüştüler fakat bu yaptıkları terbiyesizliği, yalancılığı ve beni günlerce uğraştırmalarını değiştirmez. maalesef Passolig bu sektörde tekelolmuş durumda ve maalesef başka yerden bilet alınamıyor. El mahkum yine onlardan alım yapacağım. Şunuda onlar gibi okuyan herkes bilsin ki bu firma müşterisi ile ilgilenme sorun çözme gibi konularda sıfır, yalancılık ve oyalama alanında liderlerdir.

Passolig Logo Passolig 19 Nisan 2016 11:19

Sayın A. ile 15/04/2016 tarihinde şikayeti ile ilgili görüşülmüş ve detaylı bilgi verilmiştir. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili www.passolig.com.tr adresinde yer alan iletişim sayfamızdaki formu doldurarak veya 0850 724 3344 Passolig Müşteri Hizmetlerinden bize ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Passolig Müşteri Hizmetleri

profile-icon Burkay 12 Nisan 2016 14:51

Her şikayet ilanına yazmış oldukları gibi otomatik bir mesaj ile cevap vermişler. Kendilerini 1 hafta boyunca aramam ile 30 kere ilgilenecekleri ve arayacakları sözünü tutmadıkları gibi burada da herkesin gözünü boyamaya çalışıyorlar. Kimse kanmasın ilgilenmiyorlar da çözümde üretmiyorlar sözlerini tutmuyorlar. Paranızı gasp ederler. Ararsınız karşınızdaki yetkisiz yetkili sizi yuvarlak laflar ile oyalar. Zaman geçer unutulur politikası ile küçük işlerin peşine düşmüşlerdir. Elimde her delil bulunmaktadır. Taahhüt verip tutmadıklarının. Bu firma tamamen müşterisini kandıran oyalayan parasını alan ve üzerine yatan bir firmadır. Yazılan cevap gibi yuvarlak laflara kimse kanmasın.

Passolig Logo Passolig 12 Nisan 2016 14:41

Sayın AKAR, Ürün ve servislerimizle ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Şikayetinizle ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede tarafınıza bilgi vereceğiz. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili www.passolig.com.tr adresinde yer alan iletişim sayfamızdaki formu doldurarak veya 0850 724 3344 Passolig Müşteri Hizmetlerinden bize ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Passolig Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler