Passolig Hesabımda Kalan Paranın İadesi Bir Türlü Yapılmıyor

Kurban Kurban19 Ağustos 17:16

Passolig kartımı iptal ettirdim. Kart hesabımda kalan parayı 2 ay geçmesine rağmen iade etmeyerek sürekli bir oyalama içirisindeler sürekli sorunun kendilerinden kaynaklanmadığını söyleyerek kendi bankam için yasal hakkımı kullanmamı söylüyorlar. Ama parayı gönderdiklerine dahil istediğim evrakları benimle paylaşmıyorlar.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Kurban 21 Ağustos 11:21

Değerli müşterimiz, yapılan kontrollerde iadenizin 06/07/2020 tarihinde 474222 onay kodu ve 018809474222 referans numarası ile yapıldığı izlenmektedir. Konuyla alakalı bankanız ile gorusebilirsiniz. Sürekli bu mesajı bana göndererek sorumlunun kendi bankam olduğunj iletiyorsunuz parıyı hesabıma gerçekten yollamış olsaydınız bu süre zarfında Almanya'dan yürüyerek gelirdi gereğinün yapılmasını gönderim tarihine ait EFT sorgu numarası ve hangi banka ile gönderilmiş bilmek istiyorum sürekli onay kodu ve referans numarası göndermeniz bir işe yaramıyor.

Passolig Logo Passolig 21 Ağustos 10:56

Sayın Kurban E., İlettiğiniz şikayet ile ilgili inceleme yapılarak, 21.08.2020 tarihinde e-mail aracılığı ile detaylı bilgi paylaşılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunar, sağlıklı ve mutlu günler dileriz. Saygılarımızla, Passolig Şikayet Yönetimi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler