Passolig Hala Kombinemi Alamadım!

Fevzi Fevzi5 yıl önce

Passolig'e başvurum sırasında telefonumu sistem tanımadı. Aradım düzeldi 2 gün sonra. Tekrar aradım bayan TFF logolu kartı önerdi. Türkiye'nin her yerinde kullanabilirsiniz dedi aldım. Bu gün öğrendim ki o kartla kombine alamıyorum.

2. Bir karta başvurdum tekrar ödeme yaptım ama yine kombinemi alamadım. Sistemden takip edeyim diyorum telefon hatasını yine veriyor. Telefon ediyorum ilgililer benden daha bilgisiz yanlış yönlendiriyorlar, arayacağız deyip hiç dönen yok.

Karta para yükledim belki öyle alırım diye olmadı. Parayı iade edin dedim edemediler, kartla çekersin dediler. Hala kombinemi alamadım anlayacağınız.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Passolig Logo Passolig 5 yıl önce

Şikayetiniz ile ilgili sizi 11.08.2014 tarihinde aradık ancak ulaşamadık. Şikayetiniz hakkında bilgi alabilmek için 0850 724 3344 Passolig Müşteri Hizmetlerinden bize ulaşabilirsiniz. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize [email protected] adresimizden, 0850 724 3344 Passolig Müşteri Hizmetlerinden, www.passolig.com.tr iletişim bölümünden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla. Passolig Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler