22 Ağustos 2017
#9231744

Passolig  Gündür Telefon Numaramı Güncellemenizi Bekliyorum!

Passolig Fenerbahçe kullanıcısı olarak 2 gündür sadece bir telefon numaramı güncellemenizi bekliyorum bugün satışa sunulan Fenerbahçe Vardar maçı için satışa bu sabah sunulan biletlerden alamadım çünkü numaramı güncellemediniz ve bu işlem yapılmadan başka hiçbir işleme izin verilmiyor ne internet sitenizden ne de müşteri hizmetlerini aradığımda kimse bana yardımcı olmadı ve o kadar işi bilmez çalışanlarınız var ki süreçten haberleri yok ve ben aradığımda ehliyet olur olarak bildirdikleri için ben dilekçemi ehliyet dilekçe eki olarak gönderdim, daha sonra aradığımda ehliyet olmuyor bu yüzden yapamıyoruz denildi. Bin kere teyit aldım dedim daha sonra başka müşteri temsilcisi ehliyet yine olur denildi ben yine mail gönderdim tekrar aradım olmuyor gibi oyun gibi bir dilekçe dönemi geçirdim daha sonra kimlik gönderdiğimde biz talebinizi aldık adında SMS gelecek diye bilgi verildi.

Münevver Münevver 1.225 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Münevver23 Ağustos 2017

    Daha sonrasında 2 gündür bu SMS gelmediği içni ben hala bilet alamadım bugün satısa sunulan biletlerden okul açık ve Migros tarafı doldugu için hala SMS de gelmediği için mağdurum sizin yüzünüzden ve firmanızın acemiliği ilgisizliginden dolayı çalısanlarınızın iş bilmezliğinden ben 200 300 TL'lik bilet almak zorunda değilim bu konuda mağdurum ve mağduriyetimin acilen giderilmesini istiyorum.

  • Passolig Temsilcisi22 Ağustos 2017

    Sayın G., İlettiğiniz şikayet ile ilgili inceleme yaparak, 22/08/2017 tarihinde SMS aracılığı ile detaylı bilgi paylaşılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunar, sağlıklı ve mutlu günler dileriz. Saygılarımızla, Passolig Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları