sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Passolig Bu Nasıl Bir Müşteri Hizmet Anlayışıdır?

Metin Metin2 yıl önce

Çok basit bir soru sormak üzere Passolig çağrı merkezini aradım fakat nefes alan canlıyla konuşabileceğim bir menüye ulaşamadım, kayıp çalıntı kısmındaki canlılar da sanki bunu biliyor sanırım ki bana hangi menüden bir canlı ile görüşebileceğim konusunda hiçbir şekilde yardımcı olmadılar, sitedeki sıkça sorulan sorular bölümünde aradığım cevap yok, internet şubesinde yok, bilet satın alınan sitede de soracağım sorunun cevabı yok. Bu nasıl bir müşteri hizmeti anlayışıdır bir muhatap bulabilmek için illa 3. bir site üzerinden şikayet eder gibi bir yazı mı yazmak gerekiyor? Çok basit bir soru kulüp logosu olmayan bir Passolig kartını nasıl kulüp logolu hale getirebilirim? Eğer yenileme ise bunu kim yapacak? Ben yapacaksam nereden yapacağım, kimi arayacağım? Bunu öğrenmek için insanların zamanını heba etmenize gerek var mı? Resmen kart parası kesmek için kurulan bir kurumsunuz.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Metin 2 yıl önce

Bir önceki cevabınızın aynısını tekrar atmışsınız, iptal edilmeden yeni bir kart almayacağım, böyle böyle spor kulüplerini de bitirirsiniz az kaldı, lütfen iptal işlemimi yapar mısınız! Hizmet üretmek yerine insanın başına bela olmak, haketmediğin paraların üzerine yatmak, bunlar kurumsal bir şirketin değil de dolandırıcıların özellikleri... Madem öyle maçlara da gitmiyorum al sana kulüpler kazandı.

profile-icon Metin 2 yıl önce

Cevabınızı okudum kartta güncelleme yapılamıyor yeni kart almanız gerekiyor demişsiniz. Yukarıdaki şikayetimde yazmış olduğum son cümleyi doğrulamışsınız. Bir de yanıtınıza teşekkür bekliyorsunuz. Mevcut tarafsız kartımın iptali ve kart ücreti iadesi için gerekli prosedürü paylaşmanızı rica ederim ancak o şekilde yeni bir kart talep edebilirim. Başta seçilen kartın bahsettiğim şekilde sonradan güncellenemediği konusunu ve bilet alımlarında, kombine alımlarında tarafsız kartların getirdiği dezavantajları kart seçimi aşamasında belirtmediğinizin zaten siz de farkındasınızdır. Kart iptali ve ücret iadesi konusunda takipçi olacağım.

Passolig Logo Passolig 2 yıl önce

Sayın Ç., İlettiğiniz şikayet ile ilgili inceleme yaparak, 16/08/2017 tarihinde e-posta aracılığı ile detaylı bilgi paylaşılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunar, sağlıklı ve mutlu günler dileriz. Saygılarımızla, Passolig Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler