Passolig ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Bülent'nin şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Passolig Bir Kartımdaki Bakiyem Diğerine 3 Haftadır Aktarılmıyor!

2.411görüntüleme
Bülent
Bülent 25 Eylül 2018 00:43

Bir kartımdaki bakiyem diğerine 3 haftadır aktarılmıyor. Sorunun kaynağına esas teşkil ettiğini düşündüğüm aşağıdaki metni (sorun en kısa sürede çözülmez ise) CİMER'e göndereceğim.

"Passolig isimli futbol maçlarının girişlerinin kontrollü olarak yapılmasını öngören ve fikir olarak hem başlangıcında hem de devamlılığı için sonuna kadar desteklediğim uygulama, maalesef Aktif Bank tekelleşmesine ve tekel gibi davranan bir bankacılık hizmetine dönüşmüştür. Yasal bütün süreleri sonuna kadar kullanıp, en ufak gerekçeyi müşteri aleyhine kullanmak gibi bir keyfiyetle davranmaktadırlar. Müşteri memnuniyetini umursamayan bir tekel davranışı sergilemektedirler. Bir alanda faaliyet gösteren ve maçlara girebilmek için başka seçeneğimizin olmadığı bu uygulama için bizleri Aktif Bank tekelleşmesinden kurtarmanız için bu talebimi sizlere iletiyorum. Anayasamıza da aykırı olan böyle bir sektörün tekelden yürütülmemesi için gereğini arz ediyorum. Saygılarımla. "

Passolig Logo
Passolig25 Eylül 2018 15:29

Sayın Ç., İlettiğiniz şikayet ile ilgili inceleme yaparak, 25/09/2018 tarihinde SMS aracılığı ile detaylı bilgi paylaşılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunar, sağlıklı ve mutlu günler dileriz. Saygılarımızla, Passolig Şikayet Yönetimi

Bülent
Bülent25 Eylül 2018 17:11

Teşekkürler Şikayet var sitesi. Passolig 3 haftadır çözmediği konuyu sizin sayenizde 12 saatte halletti.

Bülent
Bülent25 Eylül 2018 17:12

Teşekkürler Şikayet var sitesi. Passolig 3 haftadır çözmediği sorunun sizin sayenizde 12 saatte halletti.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler