sta-3-hoverOrtalama Çözüm

Passolig Bilgi Güncellemesi Sorunu

Mustafa Mustafa25 Ekim 2019 17:31

Passolig hesabım için kullanmadığım cep telefonu numarasını güncellemem gerektiği için müşteri hizmetlerini aradım ve bana prosedür gereği dilekçe yazıp, kimliğimin önlü arkalı resminin [email protected]’ye atılması gerektiğini söylediler ve de işkence burada başladı.

Ben dilekçeyi yazıp kimliğiminde önlü arkalı resmini bu mail adresine atıp işlem için tekrar aradığımda müşteri hizmetlerindeki bayan dilekçeyle kimliği ayrı ayrı mail atmam gerektiğini söyleyerek zulmü başlattı. Neyse dedik bunları revize edip tekrardan mail atıp aradığımda telefondaki bayan beni biraz bekletti sonra tamam kaydınızı talep açtırıyorum sizi arayacaklar dedi. Resmen devlet dairesi gibi bürokrasi gibi işleri var. Bu dilekçeyle işlem yapamayacaksanız müşteri hizmetleri olarak ne iş yaparsınız.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Passolig Logo Passolig 28 Ekim 2019 08:32

Sayın AKIN, İlettiğiniz şikayet ile ilgili inceleme yaparak, 25/10/2019 tarihinde SMS aracılığı ile detaylı bilgi paylaşılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunar, sağlıklı ve mutlu günler dileriz. Saygılarımızla, Passolig Şikayet Yönetimi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler