sta-4-hoverİyi Çözüm

Passolig Bilet Ücretimin İadesi Yapılmıyor

Ahmet Ahmet05 Mart 11:17

03.03.2020 tarihinde oynanacak olan Sivasspor -Galatasaray maçına bilet aldım. Bileti aldığım gün ve saat itibariyle misafir takım biletleri için herhangi bir bilgilendirme yazmıyordu uygulamada. Misafir tribünü yeşil renk ve kategorilerde yeşil renk 4. Kategori gözüktüğü için Galatasaray Passolig'i ile iki tane bilet aldım. Biletlerimin birisini Galatasaray Passolig'i olan arkadaşıma transfer ettim. 04.03.2020 tarihin de uygulamayı kontrol ettiğimde misafir tribünü biletlerinin farklı bir kategoriye alındığını gördüm ve çağrı merkezi ile yaptığım görüşmelerde biletimin sivasspor tarafında olduğu söylendi. Galatasaray Passolig'i ile sivasspor tribününe bilet satan Passolig bu hatanın giderilmesi için hiçbir çözüm sunmamış aksine şu anda yasak olan şeyi bana serbestmiş gibi gösterip iyi seyirler dilemektedir.Bu konuda gerekli ne yok varsa takipçisi olacağımdan şüpheniz olmasın.

  • - Görüntüleme
full-star full-star full-star full-star empty-star
4/5

Cevaplar

profile-icon Ahmet 05 Mart 13:29

Otomatik mesajınız için teşekkür ederim. Çağrı merkezi ile yaptığım görüşmelerin sonuç vermediği için şikayet oluşturdum zaten. Sorunumu mail kanalıyla iletişim kurarak çözdüm. İlginize teşekkürler.

Passolig Logo Passolig 05 Mart 13:16

Sayın Ahmet Ö., Şikayetinizle ilgili sizi 05.03.2020 tarihinde aradık ancak ulaşamadık. Şikayetiniz hakkında bilgi alabilmek için 0850 724 3344 nolu telefon numarasından Passolig Müşteri Hizmetlerini arayarak bize ulaşabilirsiniz. Ayrıca, talep ve şikayetleriniz ile ilgili www.passolig.com.tr adresinde yer alan iletişim sayfamızdaki formu doldurarak bize ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Passolig Şikayet Yönetimi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler