Toplam çözüm sayısı
..
Passolig ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Çiğdem'in şikayet sonucundan memnuniyeti

boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız 0

Passolig 2 Kez Kart Ücreti Ödemek

3.441görüntüleme
Çiğdem
Çiğdem 17 Kasım 2019 15:20

22 Ekim'de Passolig kart için başvuru yaptım, 2 gün sonra tekrar aradım, BJK logolu karta başvuru yapmadığım için düzeltilmesini istedim. Müşteri temsilcisi isteğimizi yapamayacaklarını, yeniden kart talebinde bulunabileceğimizi söyledi, 2 kez kart ücreti ödemek istemediğimizi kendisine söyledik ve kartı iptal ettik fakat ücret iadesini yapacaklarını beyan ettiler, hesabınıza 5-7 gün içinde yansır şeklinde cevap verildi.

Bizde buna istinaden kartımızı iptal etmek istedik. 1 hafta bekledik tekrar aradık, bu sürede eşim engelli olduğu için kulüp ona engelli bileti tanımlıyordu, bende yanında refakatçi olarak gideceğimi söyledik, eşimin bileti olmasına rağmen ben kendisine refakatçi olarak eşlik edemedim, çünkü kart imiz çözülmedi, mağdur edildik, 2. Hafta tekrar müşteri hizmetlerini aradık aynı gün elimize ilk başta isteğimiz kart geldi. Defalarca aramamıza rağmen bize verilen sözler tutulmadı ve hala bekliyoruz, geçen hafta tekrar talepte bulunduk, yetkili bir kişiyle görüşemiyoruz ve bize telefonla dahil dönülmüyor, 2-3 günde bir arıyoruz müşteri. Hiz. Cevap bekliyoruz ama nafile... Konunun takipçisi olacağım ve Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuracağım.

Passolig Logo
Passolig19 Kasım 2019 13:25

Sayın A. ile 19.11.2019 tarihinde şikayeti ile ilgili görüşülmüş ve detaylı bilgi verilmiştir. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili www.passolig.com.tr adresinde yer alan iletişim sayfamızdaki formu doldurarak veya 0850 724 3344 Passolig Müşteri Hizmetlerinden bize ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Passolig Şikayet Yönetimi

Çiğdem
Çiğdem19 Kasım 2019 15:59

Çözüm için teşekkür ederim

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler