17 Kasım 2019
#12989434

Passolig 2 Kez Kart Ücreti Ödemek

22 Ekim'de Passolig kart için başvuru yaptım, 2 gün sonra tekrar aradım, BJK logolu karta başvuru yapmadığım için düzeltilmesini istedim. Müşteri temsilcisi isteğimizi yapamayacaklarını, yeniden kart talebinde bulunabileceğimizi söyledi, 2 kez kart ücreti ödemek istemediğimizi kendisine söyledik ve kartı iptal ettik fakat ücret iadesini yapacaklarını beyan ettiler, hesabınıza 5-7 gün içinde yansır şeklinde cevap verildi.


Bizde buna istinaden kartımızı iptal etmek istedik. 1 hafta bekledik tekrar aradık, bu sürede eşim engelli olduğu için kulüp ona engelli bileti tanımlıyordu, bende yanında refakatçi olarak gideceğimi söyledik, eşimin bileti olmasına rağmen ben kendisine refakatçi olarak eşlik edemedim, çünkü kart işimiz çözülmedi, mağdur edildik, 2. Hafta tekrar müşteri hizmetlerini aradık aynı gün elimize ilk başta isteğimiz kart geldi. Defalarca aramamıza rağmen bize verilen sözler tutulmadı ve hala bekliyoruz, geçen hafta tekrar talepte bulunduk, yetkili bir kişiyle görüşemiyoruz ve bize telefonla dahil dönülmüyor, 2-3 günde bir arıyoruz müşteri. Hiz. Cevap bekliyoruz ama nafile... Konunun takipçisi olacağım ve Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuracağım.

Çiğdem Çiğdem 2.219 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Çiğdem19 Kasım 2019

    Çözüm için teşekkür ederim

  • Passolig Temsilcisi19 Kasım 2019

    Sayın A. ile 19.11.2019 tarihinde şikayeti ile ilgili görüşülmüş ve detaylı bilgi verilmiştir. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili www.passolig.com.tr adresinde yer alan iletişim sayfamızdaki formu doldurarak veya 0850 724 3344 Passolig Müşteri Hizmetlerinden bize ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Passolig Şikayet Yönetimi

Ziyaretçi Yorumları