Passolig  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Passo 3d Secure Sms'i İçin Numaramı Güncellemiyorlar

585görüntüleme
Umut
Umut 30 Eylül 2020 12:14

25.09.2020 cuma günü numaramı güncelletmek için müşteri hizmetlerini aradım. Numaramı güncellediler ama 3D Secure SMS'i hâlâ eski numarama gidiyordu. Tekrardan müşteri hizmetlerini aradım, bana bir SMS geleceğini, SMS geldikten 24 saat sonra 3D alışverişi yapabileceğimi söylediler. Ama ne ertesi gün cumartesi, ne de pazar günü, ne de pazartesi sabahına kadar SMS gelmedi. Aktif Bank'ın Esentepe genel şubesine gidip şikayetimi dile getirdim. Bana bunu müşteri hizmetlerinden yapabileceğimi söylediler. Ben de karta yüklediğim nakiti geri almak istediğimi söyleyince, para iadesi olmadığını, bunu bilet alışverişlerinde kullanabileceğimi söylediler. Ben de bankadan çıkar çıkmaz müşteri hizmetlerini tekrar aradım. Araya hafta sonu girdiği için SMS'in gecikmiş olabileceğini, durumun aciliyetini ileteceğini söylediler. Yaklaşık 10 dakika sonra SMS geldi, 24 saat sonra aktifleşeceği yazıyordu. Salı günü akşama doğru (24 saati bayağı bir geçtikten sonra) tekrar bilet almayı denedim ama yine eski numarama gidiyordu 3D onay kodu. Müşteri hizmetlerini tekrar aradığımda yine durumun aciliyeti için mail atacaklarını söyleyip, benim ise zaman zaman 3D alışverişini denememi önerdi. Ben denemeyip, ertesi günü bekledim ama aradan yine bir gün daha geçmesine rağmen 3D kodu eski numarama gidiyor. Siz bu i çözemeyecekseniz neden varsınız? Basit bir güncelleme yapmadığınız/önemsemediğiniz/uğraşmadığınız için, benim almam gereken bilet tükenmek üzere. Sizinle çok uğraşacağım, hatta yaka silkeceksiniz benden, gerekli yerlere uygun bir şekilde şikayetlerimi iletmeye devam edeceğim. Bilet tükenir de alamazsam, bunun sorumlusu sizsiniz. Siz neden varsınız? Müşteri sorunlarını çözmek için. Peki ne yapıyorsunuz? Müşterinin sinirlerini zıplatmaktan başka hiçbir şey. Hiçbir işe yaramıyorsunuz. Durum hemen şu an acilen çözülsün, aksi halde sizinle değil, gerekli mercilerle iletişime geçeceğim artık.

Passolig Logo
Passolig30 Eylül 2020 14:18

Sayın Umut G.., İlettiğiniz şikayet ile ilgili inceleme yapılarak, 30.09.2020 tarihinde SMS aracılığı ile detaylı bilgi paylaşılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunar, sağlıklı ve mutlu günler dileriz. Saygılarımızla, Passolig Şikayet Yönetimi

Umut
Umut01 Ekim 2020 17:33

3D Secure SMS'i hâlâ eski numara gidiyor şaka gibi. Bu iş nasıl çözülecek?! Alacağım biletin tükenmek üzere olduğunu söyledim. 3D mesajı için numaranın yeni numaraya gelme işleminin bu kadar zor olmaması gerek. Bunun sebebi nedir, bu nasıl çözülür, ne yapmak gerekir, bu soruları kendinize sorarak sorunu çözebilirsiniz diye düşünüyorum. Kısır bir döngüye girdik. Talebimi sürekli iletiyorsunuz ama hiçbir şekilde çözülmüyor. Nereye kadar daha devam edecek bu durum?

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler