Ödemeyi Alıp Passolig Kartına Parayı Yüklememek!

Bekir Bekir09 Eylül 2018 13:42

27 Ağustos 2018 tarihinde kredi kartımdan Passolig Banka Kartıma 230 TL para yükledim. Maç bileti almak için işlem yaptığımda paranın kartıma yüklenmediğini gördüm. Görüştüğüm iletişim merkezi temsilcisi tarafından istenmesi üzerine kredi kartımın hesap hareketlerini e-posta ile 29 Ağustos 2018 tarihinde gönderdim. Bu arada birkaç defa daha Passolig iletişim merkezi ile görüştüm, her defasında klasik ve sözde cevap olan "işlem başlatıldığını, en kısa sürede tamamlanıp bilgi verileceğini" söylediler. Bugün 09 Eylül 2018 tarihi ve hala bir değişiklik olmadı. Sonuç olarak; para kartıma yüklenmediğinden yetersiz bakiye nedeniyle alışveriş yapamadım/istediğim maça/ istediğim tribüne gidemedim, şikayetçiyim. (İnternete baktığımda değişik tarihlerde aynı konuda bir çok şikayet olduğunu ve bu durumun "sözde sistem arızasından değil, bilinçli olarak kişilerin parasının kendi iradeleri olmaksızın kullanıldığı şüphesine neden olduğunu gördüm. Bu durumun araştırılmasını CİMER ve BDDK'ya da talep edeceğim.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Bekir 10 Eylül 2018 11:55

Dilerim bir daha olmaz, çünkü parayı aktardığın anda Passolig Banka Kartına bu miktar yüklenmediğinde maçına gitmen mümkün olmuyor ve mağduriyet doğuyor.

Passolig Logo Passolig 10 Eylül 2018 11:20

Sayın K. ile 10/09/2018 tarihinde şikayeti ile ilgili görüşülmüş ve detaylı bilgi verilmiştir. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili www.passolig.com.tr adresinde yer alan iletişim sayfamızdaki formu doldurarak veya 0850 724 3344 Passolig Müşteri Hizmetlerinden bize ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Passolig Şikayet Yönetimi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler