Kredi Kart Hesabı Yatırıp Harcama Yapacağımı Söylediğimden Kesilmiyor

Ahmet Ahmet4 hafta önce

Borcunu öderken bile 5 lira komisyon farkı ödediğim Aktif Bank Passolig Kredi Kartımın normalde hesap kesim tarihi ayın 25'i olmasına rağmen borcu yatırıp hemen harcama yapacağımı söylediğim için hesap kesilmiyor. 

Ayın 25'inde müşteri hizmetlerini aradığımda adamın biri 27'sinde kesilecek dedi. Aynı gün ödeme yapabilir miyim dediğimde tabii ki cevabını aldım. Bugün hesabın kesilmediğini görünce tekrar aradım. Elif diye bir kadın bugün kesilir ama yarın ödeme yapabilirsiniz dedi. Yarın ödeme yapıp hemen harcama yapabilir miyim diye sorduğumda yarın bizi tekrar arayın diye yanıtladı. 

kötü bir banka ve kötü bir kart. Fırsatını bulduğum ilk anda iptal ettireceğim. Ayrıca devletimize de teessüf ederim ki onca saygı değer banka varken futbol müsabakaları ve daha birçok bilet satışına aracılık yapması için bu vasıfsız e yaramaz bankayı seçmiş. Çok yazık.

Gelişme :

3 gün önce

Geçen yıl aralık ayında kredi kartı özellikli Passolig kartı aldım. Bu yıl ağustos ayına kadar kartı fiziksel alışverişlerde hiç kullanmadım ve pos cihazında hiç denemedim. İlk kez denediğimde ise kartı tanımadı. Pos cihazında sorun olabilir diye düşündüm. Daha sonra 7-8 pos cihazında da deneyip hata verdiğini görünce kartın çipinde arıza olduğunu anladım. Akabinde ATM'lerde de deneyerek bunun kesinliğini tam manasıyla idrak ettim. Yeni kart gönderilmesini talep ettiğimde 53₺ basım ücreti ve 10,10₺ kurye ücreti olduğunu belirttiler. Bunu kabul etmedim ve bir gün sonra arayıp kartı iptal etmek istediğimi söylediğim nedenini sordular. Bende durumu açıklayınca sadece kurye ücreti karşılığında yenileme yapılabileceğini belirttiler. Kabul ettim ve kart tarafıma gönderildiğinde kredi kartı hesabıma 63,10₺'lik bedel yansıdığını gördüm. Konu ile ilgili yaklaşık 3 hafta önce şikayet talebi oluşturmama rağmen talep hala sonuçlanmadı. Bugün arayıp kredi kartından ön ödemeli karta geçiş yapmak istediğimi belirttiğimi Elif adındaki müşteri temsilcisi geçiş yapamayacağımı söyledi. Oysaki Passolig uygulamasında ön ödemeli karta geçiş yap diye bir seçenek vardı ama ben daha öncesinde 53₺'lik basım ücreti iade edilmemesi durumunda ön ödemeli karta geçiş yapacağımı ifade ettikten sonra uygulamaya kendi hesabımdan girdiğimde o seçeneği göremez oldum. Bende Elif adındaki bayana kartı iptal etmek istediğimi söyledim. İptal işlemini onayladıktan sonra seçeneğin olup olmadığını kesin olarak tatbik etmek için işlemi geri almak için aradığımda Elif adındaki kadın temsilci 10,10₺'lik yenileme ücretinin olduğunu söyledi. Kabul etmedim ve aradan 5 dakika sonra arayıp Burak Bey ile görüştüğümde ücretsiz bir şekilde iptal işlemini geri aldı. Bu kurum tek kelime ile dolandırıcıdır, sahtekardır, düzenbazdır. Bu yazıyı okuyan Passolig kullanıcılarından kredi kartı olup uygulamada ön ödemeli karta geçiş seçeneği olanlar lütfen yorumlarda yazsın. Ben bana ücret iadesi yapmadıkları müddetçe kredi kartının borcunu yatırmayacağım. Eğer mahkemeye verirlerse de tüm deliller elimde mevcut. Böyle ahlaksız ve iş hukukundan yoksun bir kuruma karşı alınabilecek en uygun tavırda bu olur.

  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

Passolig Logo Passolig 4 hafta önce

Sayın Ahmet A., İlettiğiniz şikayet ile ilgili inceleme yapılarak, 29.09.2020 tarihinde e-mail aracılığı ile detaylı bilgi paylaşılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunar, sağlıklı ve mutlu günler dileriz. Saygılarımızla, Passolig Şikayet Yönetimi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler