İletişime Geçmeme Rağmen Sonuç Alamadım

Ugur Ugur02 Haziran 10:29

Banka kartımın son kullanım tarihi geçtiğinden dolayı yenileme talebimde bulundum. 13.04.2020 tarihinde kurye takip no... (600064743***) paylaşıldı ancak o tarihten beri kart tarafıma teslim edilmedi.Defalarca iletişime geçmeme rağmen sonuç alamadım. 

Kart içinde bulunan bakiyeyi sanal karta aktarma esnasında sorun yaşadığım için kullanamıyorum. Bununla ilgili talep oluşturmama rağmen tekrar dönüş alamadım. Bir banka müşterisinin hesabında bulunan bakiyeyi nasıl oluyor da hiçbir şekilde kullanmasına çözüm bulamıyor aklım almıyor.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

profile-icon Ugur 23 Haziran 22:25

02.06 tarihinde bilgi mesajı gelmedi. Kart elime hala ulaşmadı. 2 ay 15 gündür kartın tarafıma ulaşmasını bekliyorum. Kartın içindeki bakiyeyi hiçbir şekilde kullanamıyorum. Rica ediyorum, lütfen kartın tarafıma ulaşmasını sağlar mısınız? Basit bir banka teslimatı için 2.5 ay ve ulaşmaması özeleştiri yapmanız için mükemmel bir firsat bence.

Passolig Logo Passolig 02 Haziran 16:11

Sayın Ugur B., İlettiğiniz şikayet ile ilgili inceleme yapılarak, 02.06.2020 tarihinde SMS aracılığı ile detaylı bilgi paylaşılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunar, sağlıklı ve mutlu günler dileriz. Saygılarımızla, Passolig Şikayet Yönetimi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler