sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Hatalar Zinciri Passolig

Ali Ali02 Şubat 2019 15:06

Passolig'in internet sitesi de mobil uygulaması da müşteri hizmetleri de hiçbir işe yaramıyor. 1 Şubat'ta kombine almak için Passolig banka kartıma para yüklemek için defalarca uğraştım. 4 -5 tane kart ile deneme yaptım, hepsinde hata aldım. En son olarak İş Bankası banka kartıyla yüklemeyi yaptım. Gece 1:30' da sabah kombineyi almak için giriş yapmaya çalıştım. İnternet şubem de Passolig'im de bloke yemiş.

Müşteri hizmetlerini arayarak blokeyi kaldırttım. Kombine alma ekranına girdim, koltuğu da seçtim tamam dedim bu sefer oldu ama yine bir hata. Passolig banka kartımla ödeme yapamadım. Seçeneklerde sadece kredi kartıyla ödeme yap vardı. Bunun için 3 kere daha aradım; birinde işlem kısıtınız var dedi onu kaldırdılar, bir daha hata aldım. Bir dahaki aramamda ise biz size dönüş yapacağız dediler, herhangi bir dönüş olmadı. Kombine alacağım blokta ise kombineler tükendi diye bir hata alıyorum bu sefer de. Çok sinirliyim.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Passolig Logo Passolig 15 Şubat 2019 10:27

Sayın A. ile 15/02/2019 tarihinde şikayeti ile ilgili görüşülmüş ve detaylı bilgi verilmiştir. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili www.passolig.com.tr adresinde yer alan iletişim sayfamızdaki formu doldurarak veya 0850 724 3344 Passolig Müşteri Hizmetlerinden bize ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Passolig Şikayet Yönetimi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler