24 Eylül 2018
#10941718

Aktif Bank'da Personel Saygısızlığı!

Passolig ön cüzdan ödemeli kartımın kendi deyişleriyle sistemlerinin hatası yüzünden yaklaşık 2 haftadır mağdurum ve kartımı kullanamıyorum. Kartta ki sistem sıkıntısından dolayı Aktif Bank kart güvenlikleri departmanından adının S***olduğunu söylediği bir bayan tarafından aranarak, güvenlik sorgusuna tabi tutuldum fakat bayan güvenlik departmanı değil de sanki soruşturma savcısı veya hakim gibi tuhaf sorularla enteresan yaklaşımda bulunarak hatta kendi özel hayatından örneklerle beni telefon da hem sinirlendirerek hem de çözüm değil de suçlamalar yaparak hatta, neredeyse tüm telefon konuşmasında kendi konuşarak ve yorum yaparak beni konuşturmadan sonunda mesai saatimiz bitti diyerek telefonu kapatmıştır.


Kendisini yetkilerinin uyararak ve naçizane fikrimle daha çok eğitimlerle karşında arkadaşı değil de müşterisi olduğu defalarca söylenmelidir. Bu kadar şeye rağmen hala bu Passolig kartı ve Aktif Bank'ı kullanmak zorunda bırakan yetkileri de, bu gibi olayları araştırmalarını önemle rica ediyorum.

Timur Timur 1.046 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Passolig Temsilcisi27 Eylül 2018

    Sayın A., İlettiğiniz şikayet ile ilgili inceleme yaparak, 27/09/2018 tarihinde e-posta aracılığı ile detaylı bilgi paylaşılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunar, sağlıklı ve mutlu günler dileriz. Saygılarımızla, Passolig Şikayet Yönetimi

Ziyaretçi Yorumları